Палац, де Музика живе

Палац, де Музика живе

Україна, Дніпропетровська область

  • Роки життя --- |
  • Місце народження: Дніпро |
  • ---

Дніпровська академія музики імені М. Глінки, освітній заклад із 120-літньою історією, виховав тисячі майстрів музики, створив багато музичних колективів.

Палац, де Музика живе
Дніпропетровська академія музики імені М. Глінки

О! Музика! Яке це справді диво,
Вона підносить в сині небеса,
Ти невагомий і летиш щасливо,
А навкруги простори і краса…
І все земне уже неактуальне,
А лише музика в душі твоїй луна.
То спрагла, лагідна, а то печальна,
Але тобою випита до дна.

 

Надія Красоткіна

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

У 2018 році виповнюється 120 років від того часу, як музичне училище катеринославського відділення Імператорського Російського Музичного Товариства (з 1926 р. – Дніпропетровське музичне училище, з 2006 р. – Дніпропетровська  консерваторія ім. М. Глінки) з успіхом здійснює своє головне призначення – бути центром підготовки високопрофесійних музичних кадрів на Дніпропетровщині та в Україні.
 
Історичний нарис
 
Мабуть, немає у світі людини, яка б байдуже ставилася до музики, оскільки вона є тією універсальною мовою, яку розуміє кожен. Музика має незбагненну владу над Перший директор училища Д. П. Губарєв.людиною. Вона примушує радіти й плакати, допомагає подолає стрес, пережити горе, вилікувати сердечні рани. Музика здатна об’єднувати людей різних націй, звичок, характерів, поглядів на життя, – і в цьому є її найбільша сила. Найщасливіші люди, хто вважає своїм домом той, де музика живе.
 
Після завершення відповідних підготовчих робіт (запрошення викладачів, орендування та обладнання приміщення – приватної квартири), у присутності губернатора Катеринославської губернії князя П.Д. Святополка-Мирського, адміністрації, інших почесних осіб, викладачів і учнів у Катеринославі були відкриті музичні класи. Навчальний процес розпочався з 62 учнями по класу фортепіано, скрипки, віолончелі та співу. Директором навчального закладу був призначений Дмитро Петрович Губарев. Навчання було платним. Річна оплата складала 100 рублів. 
 
У травні 1901 р. головна Дирекція Імператорського Російського Музичного Товариства, керуючись клопотанням Дирекції Катеринославського відділення музичного товариства дала дозвіл на реорганізацію музичних класів в музичне училище. У вересні 1901 року відкрите музичне училище з навчальними класами. В ньому навчалося вже 135 учнів.
 
Динаміка зростання контингенту учнів свідчить про великий інтерес і попит на музичну освіту серед мешканців Катеринославщини. Якщо в 1901/1902 навчальному році кількість учнів становила 135 чоловік, то у 1917 році вона досягла майже 1000 осіб. Училище давало можливість оволодіти практично всіма музичними інструментами, а музичні предмети викладалися за програмами Петербурзької консерваторії. До роботи в училищі запрошували відомих музикантів Росії та Європи.
 
У 1919 році на базі училища була створена консерваторія, директором якої з 1920 до 1922 року був талановитий співак Михайло Михайлович Енгель-Крон.
 
З 1940 по 1973 рік училище очолював талановитий організатор, піаніст, лауреат республіканського конкурсу, заслужений працівник культури УРСР Михайло Львович Оберман (1909–1983). 
 
У роки Другої світової війни училище було евакуйоване до міста Тобольська Омської області, де продовжувало свою навчальну та творчу роботу.
 
У 1943 році, коли Дніпропетровськ був визволений частинами Радянської Армії, колектив училища повернувся до рідного міста. 21 грудня 1948 року, у зв’язку з відзначенням 50-річчя училища, йому було присвоєне ім’я М.І. Глінки.
 

Сьогодення

Музика – це мова почуттів
Ліна Костенко


Будинок музичного училища на вул. ГлінкиУ післявоєнні часи училище активно розбудовується, директор М.Л. Оберман докладає багато зусиль для відродження Дніпропетровської консерваторії та будівництва для неї нового сучасного приміщення.

З 1973 по 1992 рік директором училища була музикознавець, голова Дніпропетровської організації Спілки композиторів України Людмила Іванівна Царегородцева. Вона доклала багато зусиль для будівництва нового приміщення училища по вулиці Ливарній, 10, яке будувалося за спеціальним проектом з урахуванням особливостей навчального закладу. Будівництво було завершено у 1988 році. Зараз тут розташована Дніпропетровська музична академія імені М.І. Глінки.

З 1992 до 2004 року училище очолював заслужений діяч мистецтв України, лауреат премії імені ім. Д.І. Яворницького Микола Олексійович Шпак.

У 2004 році директором училища призначено заслуженого діяча мистецтв України, піаніста Юрія Михайловича Новікова, діяльність якого була спрямована, в першу чергу, на відкриття у Дніпропетровську вищого музичного навчального закладу – консерваторії. 

Відповідно до рішення Дніпропетровської обласної ради від 22 березня 2006 року на базі Дніпропетровського музичного училища ім. М.І. Глінки була створена Дніпропетровська консерваторія ім. М.І. Глінки, ректором якої був призначений заслужений діяч мистецтв України Ю.М. Новіков. А 6 жовтня у тому ж році – відбувся концерт, присвячений цій події.

Саме цей день увійшов у літопис вищого навчального закладу як відправне художньо-мистецьке джерело творчого завзяття та культурної наснаги для багатьох студентів, викладачів, митців і численних шанувальників класичного музичного мистецтва. Урочистості, об’єднані в масштабному концерті силами студентів і викладачів, являли калейдоскоп шедеврів у виконанні провідних солістів і колективів консерваторії імені М. Глінки. Представлення кожної композиції відбулося із художньо-образною передмовою завідуючої кафедри «Історія та теорія музики», кандидата мистецтвознавства Аріадни Поставної.

28 листопада 2008 року у Дніпропетровській консерваторії ім. М. Глінки відбулися урочистості, присвячені 110-річчю від дня заснування навчального закладу.Ректор академії музики Ю. Новіков

25–27 лютого відбувся перший Міжнародний фестиваль фортепіанного мистецтва «Музика без меж». Прозвучали музичні шедеври Й.С. Баха, Л. Бетховена, Ф. Ліста, Е. Гріга.

У 2008–2009 році активізувалась і науково-дослідницька робота. Проведення відразу двох міжвузівських студентських конференцій в один навчальний рік «Феномен виконавства: проблеми, підходи, ракурси» та «Феномен виконавства: театральність в музиці та музичний театр» ствердило наукову діяльність як невід’ємну складову еволюційного процесу консерваторії імені М. Глінки.

Еволюція наукової діяльності в консерваторії мала вагоме підґрунтя у вигляді системної роботи представників науково-педагогічного складу викладацького колективу закладу. Так, на вченій раді Одеської державної музичної академії ім. А.В. Нежданової в 2009 році захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства Т.О. Медведнікова. Її дослідження «Дніпропетровська піаністична школа. Генезис та еволюція» заклало фундамент написання багатьох історично-біографічних досліджень, присвячених видатним постатям фортепіанної культури Дніпропетровщини: Михайлові Оберману, Маріам Гордон, Світлані Грибановській, Лідії Євсевській, Марії Гейман, Мойсею Левіну.

Творче життя консерваторії в період 2009–2010 років відзначається і якісно новим художнім рівнем проведення (спільно з ДМШ №4) Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокалістів ім. Б.Р. Гмирі. 

Другий Міжнародний фестиваль фортепіанного мистецтва «Музика без меж», який відбувся 22–25 грудня 2009 року в Дніпропетровській консерваторії ім. М. Глінки, також став продовженням однієї з чудових традицій музичної культури Дніпропетровська – запрошення видатних виконавців сучасності для творчого спілкування та взаємозбагачення, отримання естетичної насолоди та натхнення для подальшої творчої роботи. Дієвою силою фестивалю «Музика без меж» стала ідея єднання та безмежності музичного мистецтва. У рамках даного фестивалю була проведена й Міжнародна науково-практична конференція «Проблеми стилю у фортепіанному мистецтві епохи класицизму та романтизму», у якій провідні науковці та виконавці-піаністи дискутували у безмежності найбільш актуальних питань композиторського почерку.

IV Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Музика без меж», який відбувся 9–11 березня 2011 року в Дніпропетровській консерваторії імені М. Глінки, зібрав видатних виконавців вже на струно-смичкових інструментах.  

Калейдоскоп музичних спеціалізацій конкурсно-концертних заходів у Дніпропетровській консерваторії імені М. Глінки було суттєво розширено Всеукраїнським фестивалем-конкурсом юних баяністів та акордеоністів ім. М. Різоля. Даний мистецький проект у співпраці з ДДМШ № 15 став однією з важливих музичних подій 2011 року, зібравши близько 300 учасників із дев’яти областей України.

З 15 по 18 листопада 2011 року у концертних залах звучала класична фортепіанна музика у виконанні відомих музикантів сучасності. V Міжнародний фестиваль «Музика без меж» представив найвідоміші піаністичні школи: українську, італійську, російську, німецьку.

IV Міжнародний фестиваль «Музика без меж», який проводився з 14 по 17 листопада 2012 року, вкотре представив творчість відомих музикантів сучасності. У концертних заходах взяв участь хор і симфонічний оркестр консерваторії під керівництвом заслуженого артиста України А. Олійника.

Осінній фестиваль «Музика без меж» урочисто відкрився 11 листопада 2013 року на сцені Дніпропетровського театру російської драми імені М. Горького.

Навесні форум виконавців на народних інструментах у межах Міжнародного фестивалю «Музика без меж», що тривав з 4 по 6 березня 2014 року, став дебютною та грандіозною за своїми масштабами подією, ініціатором якої був ректор Дніпропетровської консерваторії ім. М. Глінки Ю.М. Новіков.

У 2014–2015 році Міжнародний фестиваль «Музика без меж», перегорнувши свою десяту сторінку, започаткував новий формат творчого взаємозбагачення та виховання висококультурного суспільства мовою класичної музики. В основі формування програми фестивалю було дотримано вектор індивідуалізованого підходу до музичних культур різних країн. Новий виток інтернаціонального свята музики розпочався класичними шедеврами німецької музики. Відтак з 10 по 14 листопада 2014 року в концертних залах Дніпропетровської консерваторії імені М. Глінки відбулося святкове музичне дійство «Дні Німеччини» на Міжнародному фестивалі музичного мистецтві «Музика без меж». Промова генерального консула Німеччини в Україні доктора Д. Вольтора засвідчила високу мистецьку місію фестивалю.

Кульмінацією свята «Музика без меж» 30 березня стало виконання концерту для скрипки з оркестром Л. Бетховена відомим скрипалем, професором вищої школи музики міста Граца (Австрія) Андрієм Бєловим.

Доленосний вектор творчого буття консерваторії ім. М. Глінки був зорієнтований і під час «Днів Франції, Німеччини та Швейцарії» на Міжнародному фестивалі музичного мистецтва «Музика без меж». Марафон, який тривав з 30 березня по 2 квітня 2015 року, став найбільшим серед подібного року заходів, яка за кількістю учасників, прем’єрних виконань творів, різноманіттям музичних спеціалізацій, творчих колективів.

У день відкриття фестивалю зі сцени великої концертної зали філармонії прозвучало три шедеври французької академічної музики. Перше виконання в Україні фортепіанного концерту сis-moll Ф. Пуленка, представлене піаністом Ю. Новіковим і молодіжним симфонічним оркестром «Festival» (художній керівник і диригент заслужений діяч мистецтв України Д. Логвин).

Отримання Дніпропетровською консерваторією ім. М. Глінки статусу академії (рішення Дніпропетровської обласної ради від 25.03.2016) зумовило якісне оновлення формату головних мистецьких заходів у навчальному закладі. Відтак, з 11 по 13 квітня студенти і викладачі, а також численні меломани з Дніпропетровська та інших міст України стали свідками композиційно-творчого оновлення форми відомого музичного марафону «Музика без меж». Фестиваль максимально зосередив увагу на індивідуалізації інструментального пріоритету, зокрема на віолончельних шедеврах світової класичної музики.

З 15 по 19 грудня 2016 року в академії музики відбулась подія, яка також символізувала початок нового формату концертно-фестивального руху для міста Дніпра, а й для усього центрального регіону України. Означення нової формації віддзеркалила назва заходу Дніпро Брас Фест.

У 2016–2017 роках різноманіття інструментальних спеціалізацій позначилось у кларнетно-саксофонних концертних звершеннях. З 27 лютого по 1 березня 2017 року до концертного обрію інтернаціонального марафону «Музика без меж» потрапили кларнет і саксофон, найбільш близькі, споріднені за технологією гри, та, на жаль, полярно різні за художньо-естетичною природою духові інструменти.

Значною фольклорною подією в академії імені М. Глінки стало проведення 11 квітня 2017 року концерту-презентації збірки «Народні пісні Дніпропетровщини: Томаківський район», яка започаткувала серію тематичних видань музичного фольклору, зібраного у наш час в окремих районах Дніпропетровської області.

Знаковою подією стало проведення 8–10 лютого 2018 року І Міжнародного етномузикознавчого симпозіуму «Актуальні проблеми східноєвропейського етномузикознавства», в якому взяли участь науковці-фольклористи з чотирьох країн: Литви, Болгарії, Польщі, України.

Складно уявити сьогодення Дніпровської академії музики ім. М. Глінки без інформаційно-аналітичної, багато ілюстрованої газети «Музичний вісник», що виходить кожен семестр. Вісім сторінок номеру висвітлюють значні та найактуальніші події з життя навчального закладу. Газета має також значну пізнавальну та виховну функції, розгортаючи на шпальтах найкращі творчі приклади для наслідування багатьом молодим поколінням музикантів Дніпропетровщини та інших регіонів України.

Отримання навчальним закладом вищого статусу ствердило й оновлення збірки наукових праць «Музикознавча думка Дніпропетровщини». У 2017 році збірник отримав ствердження як офіційне періодичне видання України, з правом друку номера в кожному семестрі (два рази у навчальному році). Наразі здійснюється утвердження збірки як фахової та її реєстрації у наукометричних міжнародних базах.

Творча діяльність консерваторії позначена багатьма фестивалями, форумами, конкурсами, суттєво збагачує навчальний процес, постає невід’ємною складовою професійного оволодіння академічним музичним мистецтвом. Так, у наближенні 120-річчя академії з величезним успіхом проведено І Міжнародний конкурс імені Д.Д. Шостаковича.

Яскравою новацією стало відкриття класів «Music room» для наймолодших діточок (2–6 років) у музичній школі академії. Відбулися вже перші звітні концерти юних музикантів – майбутніх студентів академії.

До святкового ювілею музичної академії імені М. Глінки перегорнуто чимало сторінок мистецьких заходів, навчальних звершень, науково-методичних новацій, які, безумовно, мали вагоме значення в еволюції вищого навчального закладу. І студенти, які вступили до першого курсу, гідно продовжать традиції провідного центру вищої професійної музичної освіти на Дніпропетровщині. 

 

Валерій Громченко
Створено: 24.10.2018
Редакція від 02.10.2020