Екологічна стежка бібліотеки

Екологічна стежка бібліотеки

Україна, Дніпропетровська область, «Еколог»: м. Дніпро, КЗК «ДОУНБ»

Одним із напрямків роботи ДОУНБ є популяризація серед населення екологічних знань, формування екологічної культури.

Захищайте природу!
Захищайте, брати,
І повітря, і воду,
І веселок мости.
Захищайте природу
Від недуг і від втрат.
Хай від роду до роду
Цей не змовкне набат!

В. Гетьман

 

 

 

 

 

 

 

Охорона природи, раціональне використання людиною її багатства – важлива загальнодержавна справа. Охорона навколишнього середовища – обов’язок кожної людини. Успіх у цій справі залежить, перш за все, від усвідомлення важливості цього завдання. Виживання суспільства можливе тільки в умовах екологічної грамотності людей. 

Дніпро – одне із найбільш індустріальних міст України, багатофункціональний обласний промисловий центр, важливий транспортний вузол міжобласного значення, центр міської агломерації, має складну екологічну ситуацію з проблемами техногенного та природного характеру. Важливим засобом розумного та стабільного розвитку регіону є екологізація мислення та формування екологічної культури населення. Помітну роль у цьому складному та тривалому процесі відіграють бібліотеки, які вважають природоохоронний вектор одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності. Тому перед бібліотекою стоїть завдання популяризувати серед населення регіону екологічні знання, формувати у читачів почуття відповідальності за збереження навколишнього середовища, за розумне господарювання.

Сьогодні патентно-технічний відділ КЗК «ДОУНБ імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» стратегічними орієнтирами свого розвитку в галузі екологічної політики вважає: розвиток цілісної системи екологічної просвіти, формування екологічної культури. Значним досягненням бібліотеки є створення у межах соціокультурного проєкту «Екологія» клубу «Еколог», діяльність якого має просвітницький характер. Створений двадцять років тому, клуб «Еколог» став справжньою трибуною для обміну інформацією вчених і фахівців у досягненнях і перспективах розвитку екологічної науки, формування у громадськості екологічної свідомості.

Засідання клубу ЕкологАнгурець Олексій Володимирович, курівник клубу Еколог

Починаючи роботу клубу «Еколог», перш за все, було налагоджено зв’язки з міською громадською організацією «Зелений світ – друзі землі», Інститутом проблем природокористування та екології НАН України, Державним політехнічним коледжем, Дніпропетровським коледжем культури і мистецтв. Знаменно, що клуб «Еколог» очолює Ангурець Олексій Володимирович, голова громадської екологічної ради, який опікується питаннями екологічного стану нашого міста. 
 

Мищенко Тетяна: відкриття клубу ЕкологВиступи  

За минулі роки роботи клубу проведені різні за формою заходи, серед яких: лекції, семінари, наукові конференції, «круглі столи», перегляди документально-екологічних фільмів, зустрічі, наукові повідомлення, «Дні спеціаліста». Палітра тем засідань клубу «Еколог» вельми різноманітна, а саме: яку воду п’ють на Дніпропетровщині, відходи, загрози підтоплення, питання радіаційної безпеки, стан ґрунтів. 

ВиставкаКористувачі ПТВ за переглядом виставки

До засідань клубу готуються виставки нової літератури та бібліографічні огляди представлених на виставці видань. Ефективною формою інформаційної роботи є інформаційні та рекомендаційні списки літератури: «Екологічний калейдоскоп», «Екологічна освіта», «Жити в гармонії з природою», «Екологія: проблеми і перспективи» адресовані різним групам користувачів. Багатоаспектна екологічна проблема різнобічно розкривається за допомогою літератури, періодичних видань, описів винаходів, ДСТУ та інших ресурсів, які є у патентно-технічному відділі.

Кожне засідання клубу збирає багато слухачів. Це представники облдержадміністрації, комітет громадської ради при Дніпропетровській облдержадміністрації, представники екологічної ради, партії «Зелених», бізнес-структур, викладачі навчальних закладів, журналісти, фахівці підприємств, студентство, люди, яким не байдужі проблеми екології.
 

Доповідь Долини Леоніда Федоровича на засіданні клубу Еколог Загоскина Людмила Павлівна Томашевський Едуард Станіславович

З доповідями і науковими повідомленнями на засіданнях клубу виступали: Загоскіна Людмила Павлівна, керівниця Дніпропетровської обласної громадської організації «Історична спадщина запорозького козацтва ім. Микити Леонтійовича Коржа», редакторка, авторка, ведуча телепрограми «Другие реальности»; Долина Леонід Федорович, професор, кандидат технічних наук, член Екологічного фонду Придніпров`я, автор численних книг екологічної тематики; Томашевський Едуард Станіславович провідний експерт з агротехнологій Міжнародної академії біоенерготехнологій (МАБЕТ), член Федерації організації руху України. 

Важливе місце в роботі клубу «Еколог» займає інформаційно-бібліотечна підтримка екологічної освіти. У програмі навчальних закладів, які є в місті, включено дисципліни з екології. Проаналізувавши програми, згідно з якими побудовано навчальний процес із питань екології, було виділено теми, за якими необхідна додаткова інформація, зокрема: 
– державна політика у сфері поводження з відходами;
– утилізація відходів;
– екологічний стан і використання природних ресурсів тощо.

Мищенко на обласнеому об'єднанні вчителів Екологічна просвіта

Патентно-технічний відділ тісно співпрацює з навчальними закладами міста, наприклад, завідувачка патентно-технічного відділу Тетяна Мищенко взяла участь в обласному методичному об’єднанні викладачів екологічних дисциплін ВНЗ, проведеному Державним політехнічним коледжем. У своєму виступі вона поділилась досвідом роботи з виховання екологічних знань серед студентства міста, надала інформаційну підтримку екологічного навчання і виховання молоді. За участь у заході отримала подяку.
 

 Найдвська Мальвіна ВалентинівнаСтудентствоПодяка Мищенко Тетяні  

 Молодь

 

Уже багато років клуб «Еколог» співпрацює з постійними відвідувачами та партнерами у розповсюдженні знань з екології, зі студентством Дніпропетровського коледжу культури і мистецтв факультетів народної хореографії та естрадного співу, з викладачем Найдовською Мальвіною Валентинівною. Засідання клубу проводяться як у бібліотеці, так і у коледжі. Під час засідань бібліотекарі розгортають виставки, роблять книжкові огляди та демонструють добірку відео з екологічної тематики, наприклад «Якісне харчування – здоров'я нації», «Вода – це життя», «Збережемо Землю». Працівниця відділу Гайдук Оксана Сергіївна провела декілька засідань клубу. При проведенні засідань екологічного клубу відділ використовує найрізноманітніші форми роботи для формування у читачів бережливого ставлення до природи, довкілля, допомагає відвідувачам полюбити рідну землю, рідний край.

Інформаційно-екологічний клуб накопичив багатий досвід виставкової роботи в галузі екологічної просвіти. Виставки різноманітні не лише за змістом, але й за формою: виставки творчих робіт, виставки винаходів, виставки-запитання, виставки-застереження, виставки-відгуки, виставки-роздуми. З 2014 року клуб активно застосовує пересувні виставки. Патентно-технічний відділ при оформленні виставок приділяє значну увагу літературі краєзнавчої тематики.

У межах засідань клубу «Еколог» відбуваються зустрічі за круглим столом. Особливо цікавою була зустріч з теми «Розробка науково-обґрунтованих механізмів стимулювання енергозбереження України». Запам’яталася також науково-практична конференція «Екологічні проблеми металургійного та гірничодобувного комплексу України за умов формування принципів збалансованого розвитку», яка проводилась у відділі. На заході було презентовано ІІІ том Eкологічної Eнциклопедії. До конференції у відділі було розгорнуто книжкову виставку публікацій екологічного спрямування та світогляду. Патентно-технічний відділ узяв участь у конференції «Энергосберегающие технологии для ОСББ и механизмы их внедрения». Конференція проводилась у Льодовому палаці Метеор. До цього заходу було підготовлено виступ завідуючої патентно-технічного відділу «Екологам міста» та буклети з питань екології. 

Останніми роками в усі сфери діяльності людства стрімко увірвався термін «віртуальність». Його використання не минуло і наш відділ. Ефективним способом популяризації бібліотечних ресурсів із застосуванням бібліотечних можливостей є віртуальна виставка. Її перевагою є те, що цей бібліотечний захід, який реалізується за рахунок Інтернет-ресурсів, умовно не обмежений у часі та просторі. З усіма виставками з екології користувачі у зручний для себе час можуть ознайомитися з представленими на виставках документами на сайті нашої бібліотеки. З метою популяризації екологічних знань у відділі надається перевага і віртуальним екологічним мандрівкам по рідному краю «Збережемо дивосвіт Землі», і проведенню годин екологічної просвіти до Всесвітнього дня Землі, Дня довкілля, Дня води, Дня екологічних знань.

Працівники патентно-технічного відділу створюють також до засідань клубу «Еколог» буктрейлери про воду, землю та з інших екологічних питань.

На засіданнях клубу «Еколог» розглядалися питання про створення теплових проєктів багатоквартирних будинків, зокрема, член комітету громадської ради при Дніпропетровській облдержадміністрації Москаленко Л.В. презентував проєкт «Опалення ж/м – «Кротов». Це дуже зацікавило голову громадської ради при Дніпропетровській облдержадміністрації Бабич Л.І., вона пообіцяла що цей проєкт буде представлений до обговорення на засіданні облдержадміністрації.
 

Конкурс молоді Конкурс молоді

У патентно-технічному відділі відбувся фінальний етап обласного конкурсу еколого-дослідницького проєкту для молоді в 2013 році «Я-Професія-Екологія-Україна». До конкурсу були представлені дуже цікаві проєкти: «Чиста вода – здоров`я планети», «Вплив іонів важких металів на видовий склад і активність ґрунтової мікрофлори», «Оцінка впливу вихлопних газів автотранспорту на рівень забруднення міста Дніпродзержинськ», «Участь городского мусора», «Влияние веществ, содержащихся в выхлопных газах автомобилей на живые организмы», «Упаковка для продуктів харчування: небезпеки та можливості». Перше місце зайняв проєкт «Магнітні обійми залізного віку», який презентували учні ПТУ 2: Пуговкін Федір, Чаров Олександр та Панасовець Іван.

Про роботу клубу писали в місцевих газетах, транслювали по місцевому телебаченню. 
 

Постійно триває пошук нових форм проведення засідань клубу «Еколог», які сприяють розвитку екологічної культури, а також підвищенню рівня екологічної активності громадян нашого міста. Приклад діяльності клубу підтверджує думку, що бібліотека як інформаційний центр з питань екології стає сьогодні однією з провідних ланок у вирішенні екологічних проблем регіону, а інформаційна діяльність наукової бібліотеки з питань екології, є одним із пріоритетних напрямків її роботи.

Наш досвід роботи клубу «Еколог» свідчить, що тільки у поєднанні всіх форм роботи можливий успіх в екологічній освіті населення, особливо молоді!

 

Фото з фонду ДОУНБ

 

Тетяна Мищенко
Бібліографія:

Лемешева І.Б. Проблеми екології і роль бібліотек в екологічному вихованні населення // Екологічний вісник.– 2008.– С. 24.
Ломакин П.И. Экологическое воспитание и образование – важнейшая задача природоохранной общественности Приднепровья // Екополіс.– 2007.– №1.– С. 45.
***
Університет екологічних знань Одеської державної наукової бібліотеки ім. М. Горького.– Одеса: Державна наукова бібліотека ім. М. Горького, 2006.– 21 с.
Створено: 17.06.2021
Редакція від 18.06.2021