Лідія Віталіївна Пономарьова : за покликом серця та велінням душі

Пономарьова Лідія Віталіївна
Лідія Віталіївна Пономарьова : за покликом серця та велінням душі

Україна, Дніпропетровська область

 • 14 січня 1961 року |
 • Місце народження: Казахстан, місто Джезкаган |
 • Директор Марганецької ЦБС

Професіонал з великої літери , талановитий керівник і непересічна особистість.

Лідія Віталіївна народилася 14 січня 1961 року в Казахстані, в місті Джезкаган. Фахова освіта – вища, закінчила Харківський державний інститут культури у 1983 році за спеціальністю бібліотекознавство та бібліографія. Загальний стаж роботи – 39 років.

Пономарьова Лідія Віталіївна працює в центральній міській бібліотеці ім. М. Островського з 23 листопада 1977 року, на посаді директора Марганецької міської ЦБС – з 1 березня 1989 року. Працює відповідно до покликання та освіти.

Серед колег Дніпропетровської області її знають як професіонала, непересічну особистість, лідера, який бачить перспективу розвитку бібліотечної справи у м. Марганці, постійно впроваджує в бібліотечну роботу міста інноваційні форми і методи.

Тільки завдяки її сильному, вольовому та бійцівському характеру в 1990 році в місті була побудована й відкрита бібліотека-філія №2 на «Ворошилівці», з 2006 року в ЦМБ ім. М. Островського працює Інтернет-центр на три робочі місця. Завдяки директору ЦБС робота центральної міської бібліотеки ім. М. Островського в 2001 році була відзначена згідно розпорядження міського голови ювілейною медаллю з нагоди 10-ї річниці Незалежності України.

У Лідії Віталіївни яскравий талант керівника підбирати працівників – відданих бібліотечній справі однодумців, входити у суть проблем і вирішувати їх, відповідати за все, що відбувається в ЦБС, вміння відрізняти головне від другорядного і вести колектив вперед, постійно підтримувати позитивний імідж бібліотек в місті.

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія знає колектив Марганецької міської ЦБС як талановитий, згуртований, високопрофесійний, щиро відданий своїй непростій справі. І все це завдяки невгомонному, рухливому, працездатному і творчому директору. За підвищення рівня інформаційно-бібліографічного обслуговування мешканців міста, використання нових методів і форм діяльності, позиціонування бібліотек ЦБС на сучасному ринку інформаційних послуг, створення віртуальної газети «Марганець бібліотечний» (https://bibliotekaostrovsk.wordpress.com/ ) та реалізацію проекту «Доступний Інтернет для тебе» колектив Марганецької міської ЦБС під керівництвом директора Л.В. Пономарьової у 2014 році був нагороджений Почесною грамотою Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія. Диплом Дніпропетровської бібліотечної асоціації та Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія цей колектив одержав за активну роботу з популяризації творчості Т.Г.Шевченка, впровадження інноваційних форм інформаційно-просвітницької роботи серед громади м. Марганця у межах Шевченківського літературного фестивалю «От де, люде, наша слава, слава України!». В 2015 році нагороджений Подякою за активну участь у проведенні презентації-бенефісу «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення. Зустріч 4-а. Рік 2015-ий». У 2016 році – Грамотою за участь у обласному конкурсі на кращий електронний продукт із краєзнавства «О, рідна земле, люба моя нене!» та перемогу в номінації «Цікаве дизайнерське рішення». Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. Свєтлова у 2016 році нагородила Подякою директора ЦБС м. Марганця за підготовку учасників обласного молодіжного конкурсу соціального плакату «Моє бачення Європи».

Л. В.Пономарьова вміло передає свій досвід колегам на обласних і міських семінарах та Днях спеціаліста. На них Лідія Віталіївна виступає з доповідями, аналізуючи процеси, що відбуваються в роботі бібліотек міста та накреслюючи перспективи, завдання і стратегію їх розвитку.

Вона щоденно дає методичні консультації і практичну допомогу бібліотекарям міста, вчить кожного колегу бути сучасним бібліотекарем-просвітянином, має великий авторитет у бібліотечних колах.

Професійна, проектна та творча діяльність

З 1977 року постійно публікується в місцевій газеті «Шахтар Марганця», де орієнтує марганецьке суспільство на необхідність глибокого усвідомлення ролі бібліотек як важливої ланки гуманітарної сфери, інформаційних закладів міста.

Понад 25 років усі заходи, що проводять бібліотеки ЦБС, висвітлюються на місцевих телеканалах «МСТ» і «МГОК-ТV».Пономарьова Лідія Віталіївна

З 1994 по 2010 роки  Лідія Віталіївна Пономарьова написала 43 сценарії і зняла стільки ж передач «Телевізійної вітальні» на ТРК «МСТ». Це були розповіді-діалоги про чудових і цікавих людей міста, користувачів бібліотек.

Лідія Віталіївна – автор книг «Люди дела книжного» (про історію і людей міської бібліотеки) та «Это наша с тобою судьба ...» (про бібліотеку-філію № 2, у будівництві й відкритті якої брала найактивнішу участь). Книги вийшли в Інтернет-центрі міської бібліотеки в одному примірнику, але містять у собі безцінний матеріал про працю бібліотечних колективів і відомих людей міста, що допомагали бібліотеці жити.

З 2007 року під керівництвом Пономарьової Лідії Віталіївни у бібліотеках Марганецької міської ЦБС пишуться цільові бібліотечні програми і проекти, відкриваються кінозали, прес-кафе, «Книжные дворики», «Бібліотечні тераси». В останні роки колектив широко практикує проведення масових заходів біля бібліотек, у скверах, на площі та центральних вулицях міста.

Лідія Віталіївна брала найактивнішу участь у підготовці проектів на отримання грантів у межах програми «Бібліоміст» під назвами «1+бібліотека» (2011) та «Бібліофутбол – гра мільйонів» (2012).

Завдяки директору ЦБС у 2013 році Марганецька міська ЦБС виграла в 4 раунді конкурсу проектів програми «Бібліоміст», отримала 15 комп’ютерів. Зараз у бібліотеках ЦБС втілюються в практику роботи сучасні технології з організації ресурсних фондів, вільного безкоштовного доступу марганчан до Інтернету.

За активної участі директора ЦБС Понаморьової Лідії Віталіївни у 2013 році в центральній міській бібліотеці ім. М. Островського був відкритий Центр слов’янської писемності та культури.

За підсумками роботи за кількісними і якісними показниками бібліотеки Марганецької міської ЦБС – кращі в місті Марганці.

Як людина ділова і мудра, Лідія Віталіївна добре розуміє значення партнерства, тісних зв’язків із органами місцевого самоврядування, установами, організаціями та громадськістю міста, з поетами, прозаїками, художниками, музикантами, журналістами, особливу увагу приділяє творчо обдарованій молоді. Тому постійно пише сценарії та проводить авторські вечори поетів і прозаїків міста, презентації книг місцевих авторів, області та краю, входить до складу багатьох оргкомітетів із проведення міських масових заходів.

Визнання та відзнаки

За багаторічну працю директор Марганецької міської ЦБС нагороджена:

 • Грамотою Дніпропетровської обласної ради за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм.
 • Грамотою міського голови м. Марганця за вагомий внесок у загальну духовну скарбницю міста, за багаторічну відданість бібліотечній справі, збереження і примноження інтелектуального потенціалу марганчан.
 • Подякою Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова за роботу з формування національної свідомості української молоді.
 • Почесною грамотою Міністерства культури і мистецтв України, центрального комітету профспілки працівників культури України за сумлінну працю та високий професіоналізм.
 • Подякою Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Голови Дніпропетровської обласної ради за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток Дніпропетровщини.
 • Подякою Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації за багаторічну плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у соціально-економічний розвиток міста.
 • Подякою Президента України за багаторічну сумлінну працю. Нагрудним знаком «За заслуги перед містом».

За значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність Лідії Віталіївні Пономарьовій 9 листопада 2016 року Указом Президента України П. Порошенка за №495/2016 присвоєно почесне звання Заслуженого працівника культури України.

Протягом 39 років директора Марганецької міської ЦБС Л.В. Пономарьову знають в місті та області як Бібліотекаря з великої літери, завжди вимогливу до себе і своїх колег, яка все своє життя віддала єдиній обраній професії – служінню читачам, розвитку читання в місті Марганці.

Ольга Забенько
Бібліографія:

Пономарьова Л. Інтерактивний бібліопростір Марганецької міської ЦБС: Матеріали міжвідомч. наук.–практ. конф., 2 грудня 2014 р.– Дніпро, ДОУНБ, 2015.– С. 97–101.
* * *
Пономарьова Л. Люди дела книжного (Марганецкой центральной городской ббиблиотеке им. Н. Островского – 60 лет).– Бібліотечна Дніпропетровщина.– 2005.– № 4.– С. 43–55.
* * *
Презентація-бенефіс «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення».– Режим доступу: (https://bibliotekaostrovsk.wordpress.com/).– Марганець бібліотечний: віртуальна газета бібліотеки ім. М. Островського.– 2015.– 15 верес.

Про Л.В. Пономарьову
Антоненко А. Лідіє Віталіївно!: [вірш, присвяч. Л. Пономарьовій] // Песня прожитых лет: избранные произведения.– Днепропетровск: ИМА-прес, 2008.– С. 346–347.
Антоненко А. «Бог якраз роздавав чесноти...»: [вірш, присвяч. Л. Пономарьовій] // Рідне місто моє.– Нікополь: Принтхаус «Римм», 2015.– С.72.
Сокур В. Твой путь Господь благословил: [стихотворение, посвящ. Л. Пономарёвой] // Сокур В. Хай щастям стелиться дорога.– Нікополь: Принтхаус «Римм», 2015.– С. 82.
Сокур В. От Бога фея нам дана!: [стихотворение, посвящ. Л. Пономарёвой] // Сокур В. Хай щастям стелиться дорога.– Нікополь: Принтхаус «Римм», 2015.– С. 172.
* * *
Пономарьова, Л. В. «Душ человеческих добрые лекари...»: [бесіда із зав. Марганец. ЦБС] / бесідувала А. Попова // Шахтар Марганця.– 1997.– 17 жовт.
Хвостик В. Она с детства и навеки принадлежит библиотеке // Марганчанка.– 2001.– 13 січня.– С. 4.
Мельник А. Сорок сорок // Провинция.– 2001.– Вип. 7.– С. 35.
Сулаева С. О тех, кто помогает извечное понять // Горняцкий вестник.– 2006.– 8 дек.– С. 4.
Хвостик В. Властительница душ / В. Хвостик// Шахтар Марганця.– 2011.– 13 січня.– С.9.
Мухіна О. Від щирого серця // Шахтар Марганця.– 2011.– 1 трав.– С. 2.
Чекубаш О. За покликом серця, за велінням душі // Горняцкий вестник.– 2014.– 14 марта.– С.7.
Пономарьова Л. Сімдесят років – шляхом пропаганди книжкових скарбів: [інтерв’ю з Л.В. Пономарьовою] / О. Чекубаш // Шахтар Марганця.– 2014.– 14 берез.– С. 3.
Буякова О. Яка вона, сучасна жінка? // Шахтар Марганця.– 2015.– 6 березня.– С. 3.
Очаг культуры // Горняцкий вестник. 2016.– 26 февр.– С. 7.
Антоненко А. По заслузі // Шахтар Марганця.– 2016.– 22 лип.– С. 7.
Публікації Л.В. Пономарьової в пресі
«Незважаючи ні на які "але", продовжуємо виконувати свою місію...» // Шахтар Марганця.– 1997.– 28 листоп.
Важкий і прекрасний рай Лідії Мельникової // Шахтар Марганця.– 1999.– 23 лип.– С. 4.
Запрошуємо на «бібліотечні посиденьки» // Шахтар Марганця.– 2000.– 20 верес.
Життя – наче відкрита книга // Шахтар Марганця.– 2002.– 7 груд.– С. 5.
Когда пьешь воду – помни об источнике/ Л. Пономарёва // Горняцкий вестник.– 2003.– 16 травня.– С. 3.
Вчителько моя, зоре світова // Шахтар Марганця.– 2003.– 31 трав.– С. 5.
То людям ты советчик скромный, а то – серьёзный педагог // Горняцкий вестник.– 2003.– 4 июля.– С. 3.
«Бібліотечні люди» ХХІ століття // Шахтар Марганця.– 2003.– 26 верес.– С. 1.
Профессионал с большой буквы // Марганчанка.– 2004.– 5 черв.– С. 4.
От всей души // Горняцкий вестник.– 2005.– 13 мая.
Большие чувства к скромному библиотекарю // Шахтар Марганця.– 2006.– 9 лют.– С. 10.
Интернет в библиотеке // Шахтар Марганця.– 2006.– 10 лют.– С. 2.
Человек славен делами // Марганчанка.– 2006.– 11 лют.– С. 11.
Библиотечная звездочка // Шахтар Марганця.– 2006.– 24 лют.– С. 9.
Библиотеки – юношеству и молодежи // Шахтар Марганця.– 2006.– 12 трав.– С. 4.
Любовь к делу // Шахтар Марганця.– 2007.– 27 квіт.– С. 3.
Библиотекарь – это состояние души // Шахтар Марганця.– 2007.– 28 верес.– С. 9.
«Здравствуйте, доктор Петряев!» // Шахтар Марганця.– 2008.– 18 квіт.– С. 4.
С книгой по жизни // Шахтар Марганця.– 2009.– 4 верес.– С. 9.
Професія – ріднити людей з книгою // Шахтар Марганця.– 2010.– 9 груд.– С. 10.
«Він приніс весну на крилах...» // Шахтар Марганця.– 2011.– 10 берез.– С. 3.
Поетичне слово – прямісінько в серце // Шахтар Марганця.– 2011.– 4 серп.– С. 9.
«Мы же люди...» // Шахтар Марганця.– 2011.– 17 листоп.– С. 4.
Храм душі Володимира Пугача // Шахтар Марганця.– 2011.– 8 груд.– С. 9.
На чём проверяются люди, если войны уже нет // Шахтар Марганця.– 2012.– 15 берез.– С. 4.
«День победы» пели стоя // Шахтар Марганця.– 2012.–11 трав.– С. 3.
Сделала всё, что смогла // Шахтар Марганця.– 2012.– 26 жовт.– С. 7.
Життєве кредо: працьовитість, людяність, скромність // Шахтар Марганця.– 2013.– 25 січ.– С. 4.
Бібліотечне краєзнавство: традиції та інновації // Шахтар Марганця.– 2013.– 3 трав.– С. 5.
Заклади культури – про важливу віху // Шахтар Марганця.– 2013.– 26 лип.– С. 2.
Притягивает, словно магнит // Шахтар Марганця.– 2013.– 23 серп.– С. 4.
Объединила святая к музыке любовь // Шахтар Марганця.– 2013.– 20 верес.– С. 4.
Зустріч друзів із злотим надвечір’ям // Шахтар Марганця.– 2013.– 15 листоп.– С. 4.
«Я в стихах не умею лгать...» // Шахтар Марганця.– 2013.– 29 листоп.– С. 6.
Моя Україна – земля Кобзаря // Шахтар Марганця.– 2014.– 17 січ.– С. 2.
«Дай, Боже, дай Україні знов відродитися з попелу...» // Шахтар Марганця.– 2014.– 7 берез.– С. 3.
З любов’ю до поета // Горняцкий вестник.– 2014.– 4 квіт.– С. 7.
З любов’ю до поета // Шахтар Марганця.– 2014.– 2 трав.– С. 7.
Сын солдата // Шахтар Марганця.– 2014.– 16 трав.
«Ты будешь вечно молод... Красив мыслями и душой...» // Шахтар Марганця.– 2014.– 3 жовт.– С. 6.
Бібліотеко, з 25-ти річчям! // Шахтар Марганця.– 2015.– 29 трав.– С. 3.
Марганчани – на сторінках «Хортиці» // Шахтар Марганця.– 2015.– 17 лип.– С. 8.
День фахівця: інноваційний підхід // Шахтар Марганця.– 2016.– 17 черв.– С. 7.
С нижайшим поклоном // Шахтар Марганця.– 2016.– 22 лип.– С. 7.
Створено: 13.04.2017
Редакція від 09.09.2020