Ганна Драненко: бібліотека – це місце, де можна власноруч втілювати мрії

Драненко Ганна Іванівна
Ганна Драненко: бібліотека – це місце, де можна власноруч втілювати мрії

Україна, Дніпропетровська область

  • 24 лютого 1968 |
  • Місце народження: с. Дмитрівка Новомосковського району Дніпропетровської області |
  • директорка Новомосковської міської централізованої бібліотечної системи з 2013 року

Професійне і творче життя директорки Новомосковської міської централізованої бібліотечної системи Ганни Іванівни Драненко.

Дуже часто буває так, що в 16–17 років людині важко чітко уявити собі власне майбутнє, на всі сто відсотків відчути, що стане справою життя. З Ганною Іванівною Драненко було так само. Народившись 24 лютого 1968 року у селі Дмитрівка Новомосковського району Дніпропетровської області і закінчивши у 1985 році Мар’янівську середню школу, вона безстрашно обрала шлях вчителювання – відповідальний і складний. Того ж року пані Ганна вступила до Дніпропетровського педагогічного училища на шкільне відділення, після закінчення якого 8 років життя віддала учням Новомосковської середньої школи № 11 (нині колегіум № 11). Вчителювала Ганна Іванівна у початкових класах, ставши для малечі першою вчителькою, тією, що відкриває двері у велике життя, стає надійним провідником, старшим товаришем і другою мамою. 

Згодом, у 1995 році, майбутня директорка Новомосковської МЦБС вступила до Дніпропетровського Державного університету (ДНУ ім. Олеся Гончара) на факультет української філології та мистецтвознавства за спеціальністю «Викладач української мови та літератури». Ганну Іванівну завжди приваблювало Слово, а по життю її всюди супроводжувала книга. Тож не дивно, що любов до літератури виявилася для Ганни доленосною. У 1995 році стежки життя привели її не тільки до університету, а й до Новомосковської центральної міської бібліотеки, де вона одразу стала до роботи бібліотекарем в юнацькому відділі. Саме тут розкрилися її потаємні таланти та стали в нагоді професійні навички педагога. Ганна Іванівна добре зналася на психології читача підліткового віку, розуміла його інтереси, була з ним ніби на одній хвилі та завжди вміла зацікавити. 

У 2000 році стається одразу дві важливі події – пані Ганна закінчує університет, а директорка Новомосковської МЦБС Віра Миколаївна Ковнір довіряє їй керівництво юнацьким відділом. Відтепер Ганна Іванівна – завідувачка відділом, який під її пильним керівництвом процвітає. Бібліотекарі залучають до співпраці все більше талановитої молоді, яка активно читає та з задоволенням бере участь у всіх цікавих заходах, адже Ганна Іванівна так само активно впроваджує в роботу нові форми роботи з читачами. 

Після декретної відпустки пані Ганні запропонували посаду провідного методиста. У 2006 році відбувається новий стрибок уїї кар’єрі, особисте зростання та новий рівень відповідальності. Для Ганни Іванівни відкриваються нові горизонти бібліотечної справи, нові професійні виклики, які вона блискуче приймає. 

 

У цей час пані Ганна виявила себе як людина творчо обдарована, з креативним сучасним баченням бібліотечної справи. З активним ерудованим і творчим методистом бібліотека почала видозмінюватися, перетворюватися з книгосховища на сучасний інформаційний центр, майданчик, де відбуваються події культурного та громадського життя міста. З легкої руки Ганни Іванівни всі бібліотеки, що входять до складу Новомосковської міської централізованої бібліотечної системи, потроху стали перетворюватися на простір для дозвілля і навчання всіх верств населення, осередки творчої та ерудованої молоді, активних і свідомих містян.

Пані Ганна тоді і сьогодні неабияк піклується про безперервну освіту бібліотечного персоналу, впроваджуючи такі форми професійного навчання як майстер-класи, творчі лабораторії, лекторії з фандрейзингу, створення іміджу бібліотеки та її реклами. Окрім цього Ганна Іванівна запровадила щорічний конкурс серед бібліотекарів системи на найкращий буктрейлер, таким чином стимулюючи співробітників освоювати нові комп'ютерні програми, допомагаючи їм у цьому і заохочуючи їхні успіхи.

У результаті плідного навчання у різних підрозділах і бібліотеках-філіях почали створюватися клуби та гуртки за інтересами, а у новомосковців з’явилися нові місця для цікавого та змістовного дозвілля. Так відкрився клуб для жінок «Роксолана» (абонемент ЦМБ), сімейний клуб «Віртуальний світ» (бібліотека-філія № 2), клуб розмовної англійської мови «Openborders» і юридична агенція «Феміда»(юнацький відділ ЦМБ), клуб юних читайликів «Розумійко» (центральна дитяча бібліотека), клуб поетів-аматорів «Поетичні перлини Присамар’я» (читальний зал ЦМБ). Також Ганна Іванівна започаткувала створення цільових бібліотечних проєктів «Українське державотворення: від витоків до сьогодення» (читальний зал ЦМБ), «Молодь. Суспільство. Майбутнє» (юнацький відділ ЦМБ), програму формування громадянської свідомості юних користувачів «Я. Мій дім. Моя Вкраїна» (ЦДБ),програму з краєзнавства «З криниці пам’яті черпаємо любов до краю» (бібліотека-філія № 2), програму формування екологічної культури «Мій дім – зелена планета» (бібліотека-філія № 4). 

Час плинув, ера комп’ютеризації давно настала, тож і бібліотеці пора було стати частиною великої та неосяжної Всесвітньої павутини. У 2012 році Ганна Іванівна очолила роботу над конкурсним проєктом «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в межах міжнародної програми «Бібліоміст». Завдяки її старанням, наполегливості, інтелекту та конструктивному мисленню Новомосковська МЦБС здобула перемогу. Таким чином у бібліотеках системи було створено чотири Центри вільного доступу до Інтернету (в центральній міській бібліотеці, юнацькому відділі ЦМБ, центральній дитячій бібліотеці та у бібліотеці-філії № 2). На базі одного з таких центрів в міській бібліотеці одразу стартували тренінги для літніх людей і людей з обмеженими можливостями, під час яких провідний фахівець навчав відвідувачів користуватися комп’ютером, найпопулярнішими офісними та графічними програмами, а також впевнено почувати себе в безмежному просторі Інтернету. В 2019 році гурток комп’ютерної грамотності «IT-kids» відкрився і в центральній дитячій бібліотеці, а в 2020 році працівники центральної міської бібліотеки пішли далі та відкрили нову еру «Університету третього віку» – приєдналися до національного проєкту «Дія. Цифрова освіта» та почали навчати літніх людей користуватися всіма благами новітньої телефонії – функціями сучасних смартфонів і планшетів. 

Але ми надто забігли вперед. У 2013 році пані Ганна займає посаду директора КЗ «Новомосковська міська централізована бібліотечна система». Професійні якості Ганни Іванівни, її вміння працювати з колегами, надихати їх на нові творчі пошуки й активна підтримка в їх реалізації зіграли важливу роль у цьому призначенні. Бібліотеки МЦБС з її приходом міняють свій іміджі стиль роботи з користувачами, починаючи з оформлення інтер’єрів та зовнішньої реклами і закінчуючи масовими формами роботи. 

Ганна Іванівна – сучасна менеджерка, яка іде в ногу з часом. Вона прекрасно розуміє, що життя людей потроху переміщується у віртуальну мережу, отже і бібліотека має активно заявляти про себе на різних Інтернет-платформах та в популярних соціальних мережах. На блозі «Бібліотеки Новомосковська» можна знайти корисну інформацію про книги та періодичні видання, а також дізнатися всі новини з життя бібліотечної спільноти міста. Філії та відділи міської бібліотечної системи мають власні сторінки в соціальній мережі «Facebook», окрім цього фахівці бібліотеки захопили і популярний нині «Instagram», розширюючи таким чином коло власних користувачів і потенційних відвідувачів. 

З 2016 року Новомосковська МЦБС бере участь в регіональному проєкті Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія «Електронний каталог». У 2019 році бібліотека отримала сертифікат як одна з найактивніших і передових у каталогізації, йу цьому також є заслуга незмінної лідерки бібліотеки – Ганни Іванівни, яка змогла чітко та виважено скоординувала роботу колективу. 

Неодноразово наголошувалося, що пані Ганна є непересічною та талановитою організаторкою, але найяскравішим підтвердженням цього була блискуча організація прийому обласної квітневої школи методистів, учасники якої завітали до Новомосковська 27 квітня 2017 року. Разом із креативною бібліотечною фокус-групою Ганна Іванівна влаштуваладля гостей фестиваль варення, зустріч із психологом Світланою Шубною, неординарний публічний звіт у формі театральної та шоу-програми від читачів усіх підрозділів, а також майстер-класи від народних умільців. Окрім цього учасники школи відвідали святині Новомосковської землі – Свято-Миколаївський пустинний Самарський монастир та Свято-Троїцький собор. Зрештою, ніхто не залишився розчарованим, а, за словами завідуючки відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи КЗК «ДОУНБ» Ірина Євгеніївни Луньової, Ганна Іванівна на всі 100 відсотків відбулася і як методист, і як директор.

 

Якщо мова вже зайшла про професійні зустрічі, то 6 листопада 2019 року Ганна Іванівна як добра господиня зустрічала в центральній міській бібліотеці учасників обласного семінару для працівників публічних бібліотек Дніпропетровщини, який влаштувала Дніпропетровська  обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова. І знову все, як по нотах: чітка організація, цікава та змістовна екскурсія бібліотекою від самої директорки. Ганна Іванівна презентувала бібліотечне містечко, на яке перетворився відділ абонемента завдяки її креативним ідеям і сміливості впровадити нову організацію робочого простору. Так само побачили учасники семінару і відремонтований юнацький відділ, який набув більш сучасного та модернового вигляду завдяки пані Ганні. 

Саме вона відродила традицію проводити масштабні піар-акції, влаштовуючи під відкритим небом Свято книги в Новомосковську з розважальною програмою та оригінальною презентацією всіх підрозділів бібліотеки. Окрім цього кожного року в День міста команда бібліотекарів на чолі з директоркою МЦБС бере участь в арт-пікніку, де так само яскраво презентує себе перед містянами. Ідеї Ганна Іванівна черпає з самого повітря, помічаючи щось цікаве та незвичайне там, де інші цього ніколи не помітять. Сама вона – жінка-феєрверк, фонтан суцільної позитивної енергії, яка заряджає всіх навколо. Вона завжди у стані генерації нових ідей, втілення в життя найнеймовірніших сміливих задумок. Одна з таких – випуск бібліотечного журналу «Bookвоїд», який почав виходити у 2018 році, головним редактором якого стала Ганна Іванівна. Видання в неформальній та сучасній манері розповідає про найяскравіші моменти з життя бібліотеки, містить рецензії, огляди, рекомендації та добірки найновіших і найцікавіших книг. Словом, не журнал, а радість для книголюба та бібліофіла, якого б могло й не бути, якби не завзятість та наполегливість пані Ганни.

Завдяки ініціативності Ганни Іванівни до бібліотеки стікаються не тільки представники творчої плеяди міста Новомосковська, а й відомі українські майстри слова. Так, гостями бібліотеки вже стали дніпровський автор Дмитро Бондаренко, письменники і громадські діячі брати Капранови, журналіст, письменник і краєзнавець Микола Чабан, історик і письменник Арсен Зінченко, а в 2019 році завітали авторка семи романів Міла Іванцова, неодноразовий фіналіст премії «Книга року Бі-Бі-Сі» Анатолій Дністровий, молода письменниця, літературознавця й журналістка Анастасія Левкова, а також письменниці й журналістки Еліна Заржицька та Ольга Рєпіна.

Сучасна бібліотека – це ще й центр для спілкування своєрідний вільний speak-простір. Ми вже говорили, які клуби та гуртки відкривалися за часів роботи Ганни Іванівни як методистки. Наразі їхня кількість значно збільшилася так само, як і тематична спрямованість. На базі центральної міської бібліотеки працюють хобі-клуб «Недільна світлиця», клуб шанувальників історії «Відлуння», інтелектуальне казино «Нумо, ерудити!», жіночий клуб «Роксолана», психологічна студія «Довіра», ретро-салон «Nostalgie», клуб молодіжного дозвілля «Діапазон», юридична агенція «Феміда», розмовний клуб англійської мови «Openborders»; програми «Школа щасливої родини», «Університет третього віку», «Бібліомаркет сучасної української книги». В центральній дитячій бібліотеці популярністю користується ляльковий театр «Промінчик», народознавчі та краєзнавчі гуртки «Калинонька» та «Стежина», клуб для тінейджерів «Stylishgeneration», а також гурток англійської мови «HappyEnglish». У кожній філії діє щонайменше по два гуртки найрізноманітніших напрямів. Завдяки піклуванню про всі верстви населення директорка МЦБС разом зі своїм творчим колективом змогла забезпечити інтелектуальне та розважальне дозвілля і старим, і малим, і молоді з її активними батьками. 

 

Варто також сказати, що саме завдяки ініціативі пані Ганни в Новомосковську вже два роки поспіль проводяться міні-фестивалі сучасного українського кіно просто неба. Таким чином бібліотекарі популяризують не тільки українську мову, а й демонструють найкращі твори сучасного вітчизняного кінематографу. 

Чи могла Ганна Іванівна, вступаючи 35 років тому до педагогічного, знати, що справою всього її життя стане бібліотека? Що саме вона буде її другою домівкою, її третьою дитиною та не просто місцем роботи – місцем, де можна власноруч втілювати мрії? Проте саме так сталося, іпані Ганна знайшла своє місце в житті, а колектив – мудрого наставника. Ганна Іванівна доброзичлива й чуйна, завжди готова вислухати та прийти на допомогу. Вона не така керівниця, яка лише роздає доручення і спостерігає за виконанням, вона – з ентузіазмом очолює будь-який проєкт та, мов провідна зірка, веде за собою весь колектив. 

Окрім неймовірного професіоналізму та звання корифея бібліотечної справи, Ганна Іванівна любляча дружина та дбайлива мати двох доньок. Вона захоплюється шиттям і колекціонує кімнатні рослини, обожнює виїзди на природу (зокрема з колективом) та книги про неймовірні життєві історії. 

Хочеться побажати цій сучасній діловій і витонченій жінці якомога більше перемог у майбутньому, нових звершень, невичерпної енергії, ідей, а також сил і ресурсів для їх втілення. Хай талант організатора і керівника розкриється ще більше, а бібліотека під її керівництвом вийде на цілком новий надсучасний рівень свого існування.  

Анастасія Дьякова
Бібліографія:

В бібліотеках міста відкрилися центри вільного доступу в Інтернет // Новомосковська правда – 2012.– № 83 (1.10).– С. 8.
З книгою – до вершин знань і мудрості // Новомосковська правда – 2013.–№ 77 (2.10).– С. 1, 4.
У Новомосковську з’явилось 12 можливостей для безкоштовного доступу до Інтернету // Новомосковськ сьогодні – 2012.– № 10 – С. 1.
Створено: 29.04.2020
Редакція від 06.10.2020