Зелена садиба «Благодатне»: бережемо народні традиції!

Зелена садиба «Благодатне»: бережемо народні традиції!

Україна, Дніпропетровська область, с. Судівка, Петриківський р-н

Екологічно чистий лікувально-оздоровчий відпочинок на природі, релакс на свіжому повітрі та проведення народних обрядів, свят і гулянь.

Життя за містом – прекрасне!

У лузі

Боже милий, на душі
Як стає отут легенько,
В цім ось лузі зелененькім,
У цілющий цій красі.
Кожен з дерева листок
Мов розважить тебе хоче
Та ласкаво мов шепоче:
«От де раєві куток!
Турбанина людська зла
Обминає наші пущі;
Сила Божая цілюща
Тут престол собі знайшла!
Так облиш-бо сум ти свій
Та із нами тут, на волі,
У зеленому роздоллі
Серце утле заспокій».

І. Манжура

Останнім часом за відпочинком у сільській місцевості їде все більше жителів мегаполісів. Екологічна ситуація в містах залишає бажати кращого, тож городяни, користуючись усіма благами цивілізації, повинні платити за це задоволення своїм здоров’ям. Тому вирватися хоча б на пару днів із галасливого міста та пожити у злагоді з природою для багатьох є раєм на землі.

На просторах Дніпропетровщині є чудовий куточок для шанувальників свіжого повітря – садиба «Благодатне». Розташована вона у селі Судівка знаменитого Петриківського району Дніпропетровської області. Петриківка давно стала широковідомим брендом, слава про її майстрів, які створюють унікальний неповторний розпис, облетіла весь світ. На сьогодні розроблено багато туристичних маршрутів, деякі з них пролягають через зелену садибу «Благодатне». 

У давнину територія Приорілля належала Протовчанській паланці. Тут козаки розселялися на зимівлю, бо в часи, коли козаки не воювали, вони займалися господарством, так виникло багато поселень, в тому числі й тут, де тепер розташована садиба. Після розгону козацтва зимівник існував як селянське поселення з цікавою назвою Гної. Красива природа, річка, приваблювали сюди людей і згодом тут оселився заможній пан. Створюється панська садиба з великим підсобним господарством. Після соціальних змін 1917 року, панів вигнали садиба перейшла селянам, а село Гної продовжувало існувати до 60-х років ХХ століття. Потім, у зв’язку зі створенням Дніпродзержинського водосховища, територія села була затоплена і жителі розселилися по інших селах. Садиба «Благодатне» утворена у 2003 році, отримала сертифікат і фірмовий знак «Українська гостинна садиба» як свідчення її внесення до мережі зеленого туризму країни. З 2015 року її господарі стали учасниками програми «Українська гостинна садиба», використовують у своїй роботі ефективні маркетингові інструменти зеленого туризму. Екологічне маркування «Зелена садиба», яким пишаються господарі, свідчить про те, що агросадиба відповідає усім вимогам екологічної якості.

Садиба розташована у хвойно-листяному лісі, за півтора кілометри від однієї з найчистіших річок Європи – Орелі. Переважно у лісі росте сосна, акація, тополя, можна зустріти вербу і багато чого ще. Серед тварин, які місцем свого проживання обрали саме цю зелену оазу Приорілля, то в лісі трапляються і лосі, й граційні лані, й навіть благородні олені, не кажучи вже про зайців, лисиць, вовків і диких кабанів. На водній гладі озер влітку розцвітає біле латаття та жовті глечики. 
Територія еко-садиби дуже зелена та простора. Буяння різноманітної місцевої флори створює відчуття нерозривного зв’язку людини з природою, дарує умиротворення та спокій. Вся територія облаштована таким чином, що садиба відокремлена від села. З одного боку, стіна лісу – канва, зіткана зі стовбурів сосон, запаморочливого запаху хвої, пташиних поліфонічних переспівів, з іншого, – поле з безкрайніми луками, вербовими острівцями, за якими десь зачаїлася Оріль. На галявинах ростуть конвалії, проліски, щавель, тюльпани та інші квіти. На пасовищах і сінокосах росте багато лікарських рослин: звіробій, безсмертник, цикорій, деревій, чебрець.

Городяни їдуть сюди, щоб пожити зовсім іншим життям, повернутися до першоджерел. Краса сільських пейзажів, близькість річки, зелений ліс, квітуча садиба, спів птахів, дзижчання бджіл, відсутність стресів і метушні добре впливають на самопочуття людини, зміцнюють її духовно та фізично. Гості садиби, сповнені приємною втомою після прогулянок по лісу, зможуть відвідати парного молочка із запашним справжнім медом. Садиба «Благодатне» має статус особистого селянського господарства, тож в родинному господарстві є худоба, птиця, садок, ягiдник, виноградник, городина та пасіка. Влітку на фермі вирощують багато овочів і ягід. Взимку тут пропонують домашню консервацію. У меню представлені страви з натуральних овочів та м’ясних продуктів, приготовані за народними рецептами. Тут все вирощене дбайливими господарськими руками, смачне й корисне. І нехай на яблуку або груші, зірваними з дерева, не написано «Без ГМО», внутрішнє чуття підкаже, що це – екопродукт, такий, який йому й належить бути. 

Неабияке задоволення дає не тільки дітям, а й дорослим, спілкування з братами нашими меншими. Всі охочі мають можливість подоїти корову, зібрати яйця птахів, погодувати тварин і багато іншого. Гостям розкажуть про особливості кожного виду тварин і птахів, зібраних на еко-фермі. Є на території садиби двоповерховий будинок, кімнати якого розписані майстрами Петриківського розпису, дитячий майданчик, альтанка. Тут можна відпочивати на шезлонгу в яблуневому саду, насолоджуватися мальовничими пейзажами довкола, поплавати на озері або захопитися риболовлею. Всім відвідувачам доступні походи по гриби та ягоди.

Зелений туризм містить пізнавальний елемент. Петриківський край – чудовий і мальовничий, багатий своєю історією та традиціями. Тільки побувавши тут, відкриваєш для себе багато нового й цікавого. Сьогодні господарі зеленої садиби «Благодатне» спрямовують свою діяльність на проведення змістовного відпочинку, щоб гості відчули благодатну силу природи, свіжого повітря, екзотику сільського життя. Вони справжні ентузіасти у відродженні народних традицій, з захопленням підходять до своєї справи та обслуговування гостей. Відвідувачі знайомляться з сільськими традиціями та культурою, народними промислами й ремеслами, беруть участь у народних обрядах, святах та гуляннях. Наприклад, традиційно на території садиби проводиться ярмарок-свято «Весна іде, красу несе». Це справжнє театралізоване дійство з концертними номерами, розіграшами лотереї та смачними національними стравами. Народні свята на природі завжди унікальні та колоритні. Смачні, пухкенькі варенички, приправлені українським фольклором, веселими піснями чекали гостей свята «Вареники». Їх розважали піснями, жартами, анекдотами, конкурсами. Призами були смачні вареники та вироби народних майстрів.

Чудовий настрій та гарні враження надовго залишаться у пам’яті молодих художників, які свій практичний пленер залюбки провели серед мальовничих місцевих пейзажів. Споглядаючи таку «скромну» красу, вони згадали природу неповторних, «класичних» пейзажів наших художників земляків – Георгія Чернявського, Андрія Потапенка, Анатолія Костенка та багатьох інших. Можливість працювати на свіжому повітрі, спостерігати за примхами погоди, встигати і за сонцем, і за вітром, і за дощовими хмарами дуже цінна для художників-початківців. Бо природа є найкращим учителем, невичерпним джерелом для творчого натхнення та пошуків нових образних засобів.

Улітку до садиби приїжджають туристи, які мріють дотягнутися ближче до зірок та насолодитися зоряним небом. Дивовижна подорож переносе їх до далекого та чарівного світу зірок, планет, туманностей і галактик. Під час нічної екскурсії тут влаштовують справжню романтику: у кожного є можливість спостерігати за зірками та місяцем в телескоп. Цінителі меду залюбки приїжджають у садибу «Благодатне», щоб навчитися правильно вибирати та вживати солодкий продукт із розумом і знанням технологій. Під час пізнавальної екскурсії можна почути історію бджільництва, довідатися про життя бджіл і склад бджолиної сім’ї, про користь меду та його лікувальні властивості. У кожного відвідувача є чудова можливість наочно поспостерігати за роботою пасічника та маленьких бджілок. Гості дізнаються, які святі «опікуються» медозбором, про народні «медові» свята, про технології приготування численних медових напоїв і солодощів, краще зрозуміють український побут, традиції та звичаї. Після завершення огляду пасіки обов’язково заплановане чаювання з дегустацією кількох сортів меду, з можливістю його купівлі за помірною ціною.

Садиба «Благодатне» ідеально підходить для активного виду відпочинку. Доброю традицією стало запрошувати сюди у гості дітей із літніх таборів. Господарі створили гарні умови, щоб навчити дітей взаємодопомозі, співпереживанню та солідарності. На дітей чекають захоплюючі майстер-класи, цікаві квести, пізнавальні екскурсії. Саме тут вони отримують ні з чим незрівнянне задоволення від спілкування з місцевою природою, від контакту з домашніми тваринами, знайомляться з історією рідного краю. Дітлахи з задоволенням влаштовують водні бої, навчаються елементарним правилам виживанням в лісі, ходять на пошуки скарбів, влаштовують вечірні посиденьки біля вогнища, співають українські народні пісні. А про казкові пригоди веселої компанії завжди нагадають яскраві світлини з фітозони.

Козацький край, чарівне Приорілля –
це край дитинства й юності світи,
оспіване поетами довкілля,
в усі епохи і на всі часи.
Безмежність степу, сивину туманів
і тихий плескіт синьої ріки,
коли побачив раз, то не забудеш
цієї мальовничої краси.

Якщо на вихідні не хочеться залишатися вдома, а душа прагне спокою та відпочинку на лоні природи, господарі садиби «Благодатне» запропонують гостям незабутні враження та відпочинок від міської метушні, задимленого простору та робочого хаосу.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Кушнір Л. Шульгівка: від минулого до сьогодення.– Дніпро: Ліра, 2017.– 152 с.
Мандруємо Україною: Зелена садиба «Благодатне» // [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://nmsk.dp.ua/firms/show_firm/302.html
Створено: 05.02.2019
Редакція від 16.09.2020