Світлана Логінова: слово про Бібліотекаря

Логінова Світлана Яківна
Світлана Логінова: слово про Бібліотекаря

Україна, Дніпропетровська область

  • 21 грудня 1938 |
  • Місце народження: м. Житомир |
  • завідуюча бібліотекою для дітей, заслужений працівник культури України

Бібліотечні люди… Важко вмістити всі слова в невеликий нарис, адже про бібліотечну долю цієї людини можна написати товсту змістовну книгу.

Порядністю вона відома в місті. 
Вітаються дорослі і малі.
І помисли всі кришталево чисті…
Усе їй миле й любе на землі.
                                                                    Г. Бідняк 

Найзмістовніша книга – цікава людина

Бібліотечні люди… Їхні долі завжди не прості. Наприклад, про бібліотечну долю цієї людини можна написати товсту змістовну книгу. Слова ці нехай будуть місткими та світлими, як саме ім’я цього високого професіонала бібліотечної справи – Світлани Яківни Логінової.

На ниві просвітницького служіння марганчанам вона пропрацювала понад півстоліття. Світлана Яківна бачила в кожному читачеві особистість, вчила працювати з книгою, опановувати знання, бути свідомими громадянами і патріотами. Надавала важливе значення всебічному гармонійному розвитку дітей, їхніх пізнавальних інтересів, формуванню високої культури і духовності, змістовному проведенню дозвілля, оволодінню інформаційними технологіями.

Завідуюча міською бібліотекою для дітей С.Я. Логінова була великим авторитетом у дітей та їхніх батьків за знання фонду бібліотеки, дитячої літератури, інформаційних ресурсів, вміння передавати знання, закладені в документах, здатність враховувати інтереси юних читачів. Вона формувала протягом багатьох десятиліть у марганецькому суспільстві позитивну думку роо національну культуру, забезпечувала духовну єдність поколінь, виховувала у дітей повагу до старших, до рідної мови, історії та культури України й інших народів.

Постійно працюючи над своїм професійним самовдосконаленням, Світлана Яківна Логінова досягла рівня взірцевого Бібліотекаря – саме так, з великої літери! Все своє життя вона віддала єдиній обраній професії. У стінах міської бібліотеки для дітей та у громадському житті щоденно і щедро віддавала вона всю себе. І це не залишилося поза увагою держави: у 2003 році була нагороджена Грамотою обласного управління культури; у 2004, 2012 рр. – Грамотами міського відділу культури; у 2005, 2008 рр. – Подяками Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей; у 1998, 2003, 2007, 2008, 2009 рр. – Подяками і Грамотами міського голови. За вагомий внесок у розбудову бібліотечної справи регіону та високий професіоналізм С.Я. Логіновій у 1991 році присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

Світлана Яківна – непересічна особистість, сильна, вольова, жінка з  бійцівським характером. За відповідальність, творчість, особистий внесок у розвиток бібліотечної справи у місті, участь у громадському житті, рішенням Марганецької міської ради від 25 грудня 2012 року № 1083-43/5 С.Я. Логіновій присвоєно звання «Почесний громадянин м. Марганця».

Її життєвий шлях – бібліотечна нива

Світлану Яківну, звичайно, виховала і сформувала атмосфера батьківського дому. Народилася вона 21 грудня 1938 року в м. Житомирі в сім’ї військовослужбовця. У 1944 році сім’я, яка перебувала у евакуації у м. Омську, переїхала до м. Марганця. Тут Світлана закінчила СШ № 2, потім Обоянський бібліотечний технікум у Курській області та поїхала підкорювати сибірські простори. У 1958 році Світлана Яківна розпочала свою трудову діяльність бібліотекарем в селищі Дубрава Новосибірської області.

У 1961 році С.Я. Логінова повернулась до м. Марганця, працювала в дитячій бібліотеці. У 1965 році стала завідуючою міською бібліотекою для дітей і почала зводити нову будівлю для бібліотеки по вул. Садовій, 1. У 1967 році, завдяки Світлані Яківні, бібліотека стала працювати для маленьких читачів-марганчан у новому будинку.

Перша перемога прийшла, коли бібліотеці було присвоєне звання «Бібліотека відмінної роботи» (1969 р.), а у 1972 році С.Я. Логінова нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури СРСР і ЦК профспілки працівників культури.

Саме тут Світлана Яківна сформувалася як високопрофесійний бібліотекар. На базі бібліотеки неодноразово проводилися обласні семінари. Досвід роботи Марганецької міської бібліотеки для дітей вивчався, узагальнювався і впроваджувався в бібліотеках області. В 1992 році С.Я. Логінова однією з перших в області одержала посвідчення про підвищення свого фаху у Центрі підготовки менеджерів (Дніпропетровськ) по курсу «Менеджмент у сфері культури». У складі делегації Дніпропетровщини у 1992 році вона брала участь у І Всеукраїнському конгресі бібліотекарів в Києві. У 1996 році брала участь у роботі Міжнародної конференції з проблем читання дітей (Дніпропетровськ).

У 2012 році Міністерство культури України та Національна бібліотека для дітей випустили у світ книгу «Дитячі бібліотекарі України. Сто найкращих». Видання розповідає про життєвий та професійний шлях людей, котрі сповна присвятили себе улюбленій справі, стали засновниками дитячих бібліотек, сформували їхні фонди, стали для юних читачів наставниками і порадниками. Марганчанка Логінова С.Я. – серед ста кращих бібліотекарів України! Під керівництвом завідуючої міської бібліотеки для дітей у 2013 році бібліотека одержала перемогу в четвертому раунді конкурсу програми «Бібліоміст» та одержала п’ять комп’ютерів, відкрила для читачів бібліотеки безкоштовний Інтернет-центр.

Як керівник закладу культури Світлана Яківна завжди приділяла увагу створенню та вихованню високопрофесійного згуртованого і дружного колективу бібліотеки, приймала на роботу нестандартних особистостей, працелюбних, вольових і сильних розумом, начитаністю, творчістю. Це зауважили і автори-марганчани В. Безверха, В. Котов у книзі «На гостину до зірок» (2012): «Бібліотека ім. Гайдара – храм книги для дітей та юнацтва. Досвідчені спеціалісти закладу завжди налаштовані на плідну, результативну співпрацю  з будь-яким відвідувачем». Завдяки С.Я. Логіновій постійно зростав авторитет дитячого бібліотекаря у нашому місті, престижність і значимість цієї професії.

Світлана Яківна була і залишається природженою наставницею бібліотечної молоді, своїм учням вона терпляче, не шкодуючи часу і сил, послідовно прищеплює навички бібліотечної професії, відповідального ставлення до роботи.

У листопаді 2014 року Світлана Яківна Логінова пішла на заслужений відпочинок. Але вона постійно підтримує контакти з колегами, цікавиться справами міської бібліотеки для дітей, щиро радіє її новим здобуткам, намагається бути корисною для її працівників  порадами у складних робочих і життєвих ситуаціях.

У 2016 році за видатні заслуги перед територіальною громадою міста та  активну громадську позицію С.Я. Логінова була нагороджена Грамотою міського голови О. Жадько.

Гарна сім’я – запорука життєвого успіху

Щоб віддавати всю себе бібліотеці, щоб вдень та вночі, у вихідні в голові та серці були тільки думки про бібліотеку, читачів, про проблеми головної справи свого життя, – потрібен тил, хороша розуміюча сім’я. І в цьому Світлані Яківні також пощастило. Поряд з нею – надійний, коханий і турботливий чоловік Василь Микитович. Вони разом уже понад шістдесят років. Завжди на зв’язку донька Ірина, онук Андрійко, невістка Оля і правнучка Єлизавета. І тут Світлана Яківна у всьому встигає – дім у стерильній чистоті, на плиті смачний обід, в печі – булочки або пиріг, на столі – салат за новим рецептом із Інтернету, скайп-зв’язок із рідними – щовечора, всі проблеми рідних – її проблеми. І кожен пізній вечір – це час, проведений із книгою, з поетичними збірками. С.Я. Логінова вміє з дитинства чути своїм тонким серцем красу та вишуканість слів, відчувати почуття поета, купатися в поетичних рядках. А ще вона любить хорошу музику, живопис, красу природи, гарних, талановитих людей, телевізійні передачі, спілкування з друзями в Facebook.

Світлана Яківна і я сидимо за накритим столом, говоримо про бібліотечне життя, радощі нашої професії, щастя спілкування з читачами і книгами, її прийдешній ювілей. І на моє питання, чи вдалося життя, присвячене бібліотеці, вона відповідає: «В житті я досягла значно більшого, чим очікувала. Це з однієї сторони. А з другої – значно меншого, на що була здатна». Так, відповідь по-бібліотечному філософська. Скромна.

Але немає забуття усім гарним справам Світлани Яківни Логінової, її натхненню і словам. 

Лідія Пономарьова
Бібліографія:

Дитячі бібліотекарі України. Сто кращих / держ. закл. “Нац. б-ка України для дітей”; редкол.: А.С. Кобзаренко (відповід. ред.) [та ін.].– К., 2012.– 208 с.: фото.
***
Перші в області // Зоря.– 1974.– 26 берез.
Дім, де книга володарює // Зоря.– 1974.– 1 черв.
На найвищих швидкостях: нарис // Шахтар Марганця.– 1992.– 3 листоп.
Пономарева Л. Влюбленность в... книгу // Марганчанка.– 1998.– №20.– С. 9.
Кулак, Л. Причетність // Шахтар Марганця.– 2008.– 19 груд.– С. 2.
Чекубаш, О. Доля: до 65-ї річниці Великої Перемоги // Шахтар Марганця.– 2010.– 23 квіт.– С. 4.
Шевчук А. Книга творить людину // Шахтар Марганця.– 2011.– 14 квіт.– С. 4.
Марганчанка – серед ста кращих бібліотекарів України! // Шахтар Марганця.– 2012.– 14 груд.– С. 2.
Ухвалено бюджет-2013: [С.Я. Логіновій присвоєно звання «Почесний громадянин міста Марганця»] // Шахтар Марганця.– 2012.– 28 груд.– С. 1.
Бідняк, Григорій. Бібліотекар: [вірш] // Бідняк Г.П. Симфонія серця: поезії.– Дніпропетровськ: Січ, 2013.– С. 198–199.
З нагоди 94-ої річниці Злуки // Шахтар Марганця.– 2013.– 25 січ.– С.1.
Димашок В. Сучасна бібліотека: від мрії – до реальності // Шахтар Марганця.– 2014.– 10 січ.
Полвека – любимому делу // Шахтар Марганця.– 2014.– 17 січ.– С. 3.
Логинова С. Здесь сердцу детскому тепло // Шахтар Марганця.– 2008.– 2 трав.– С. 9.
Логінова С. Бібліотекар за покликанням // Шахтар Марганця.– 2010.– 18 черв.– С. 3.
Логінова С. З Україною в серці // Шахтар Марганця.– 2011.– 31 берез.– С. 9.
Логінова С. Найцінніший дар – життя // Шахтар Марганця.– 2011.– 6 жовтня.– С. 9.
Логінова С. Дитина читає – Україна процвітає! // Шахтар Марганця.– 2011.– 26 трав.– С. 9.
Яковлева С. Українські лицарі // Шахтар Марганця.– 2011.– 13 жовт.– С. 3.
Логінова С. Моя батьківщина – Україна // Шахтар Марганця.– 2011.– 15 вересня.– С. 3.
Логінова, С. Хранителі духовності // Шахтар Марганця.– 2011.– 13 жовт.– С. 4.
Логінова С.Я. Визначили кращих читачів і художників // Шахтар Марганця.– 2012.– 6 квіт.– С. 5.
Логінова С.Я. Мистецтво, яке збагачує // Шахтар Марганця.– 2012.– 1 черв.– С. 6.
Логинова С. На висках седина, на груди – ордена и медали // Шахтар Марганця.– 2013.– 1 берез.– С.6.
Створено: 01.04.2019
Редакція від 21.09.2020