Ольга Родкіна: майстриня вишивки та лялькарства

Родкіна Ольга Дмитрівна
Ольга Родкіна: майстриня вишивки та лялькарства

Україна, Дніпропетровська область

  • 1952 р. |
  • Місце народження: м. Неман Калінінградської області (Росія) |
  • мистецтвознавець, директор Будинку мистецтв

Ольга Родкіна – майстриня української народної вишивки та лялькарства. Її мистецькі роботи побували на багатьох вітчизняних і закордонних виставках.

Родкіна Ольга Дмитрівна – майстер Національної спілки народного мистецтва  України, член об’єднання майстрів народного мистецтва Дніпровського Будинку мистецтв, що займається традиційною українською вишивкою та лялькарством.

Народилась майстриня у 1952 році у м. Неман Калінінградської області (Росія). У 1974 році закінчила Дніпропетровський інститут інженерів залізничного транспорту. Перші навички вишивання отримала від своєї бабусі, яка була родом із Полтавщини. Удосконалювала свою майстерність, спілкуючись з майстрами народного мистецтва, відвідуючи семінари Юрія Мельничука – заступника генерального директора з науково-фондової роботи «Музею Івана Гончара» (м. Київ). Майже 20 років працює в Будинку творчості дітей та юнацтва на посаді керівника гуртка художньої вишивки «Голка-чарівниця», де старанно ділиться своєю майстерністю з дітьми.

З 2012 року О.Д. Родкіна є членом об’єднання майстрів народного мистецтва Дніпропетровського Будинку мистецтв, обрана в члени правління цього об’єднання.

Серія ляльок «Ой на Івана, ой на Купала»
відзначена на виставці традиційної народної 
іграшки «Різдвяна казка» та побувала 
у Львові на міжнародній виставці «Етнолялька»

 

Бере активну участь у міських, регіональних та Всеукраїнських виставках, у різноманітних фольклорно-етнографічних заходах рідного міста: Всеукраїнських виставках «Різдвяна казка» (2012, 2013, 2014, 2015, 2016 роки) та «Мистецькі атрибути Великодніх свят» (2012, 2013, 2014, 2015, 2016 роки), регіональних виставках «Народне мистецтво козацького краю» 2012, 2013, 2014, 2015 роки), де  представляє роботи як майстер української вишивки (рушники, серветки) та майстер лялькарства. Активний учасник етнографічних свят «Чисті джерела», «Петриківський дивосвіт», «Секрети щедрої куті». Намагається представляти поруч зі своїми роботами і роботи своїх талановитих вихованців. Своїм досвідом щедро ділиться з колегами на  семінарах і майстер-класах. 

У травні 2013 року рішенням атестаційної комісії Національної спілки майстрів народного мистецтва України О.Д. Родкіна атестована на народного майстра. Створює іграшки з яскраво виявленими етнографічними особливостями, характерними для Середньої Наддніпрянщини. Серія ляльок «Ой на Івана, ой на Купала», виконана Ольгою Дмитрівною, була окремо відзначена на виставці традиційної народної іграшки «Різдвяна казка» та представляла мистецтво дніпропетровського іграшкарства у м. Львові на міжнародній виставці «Етнолялька». 

 

 

До 200-річчя від дня народження 
Великого Кобзаря вишила обкладинки 
до збірників поезії Т.Г. Шевченка 


Вишивкою О.Д. Родкіна займається понад 30 років, відроджуючи техніки української вишивки («курячий брід», виколювання, вирізування, «солов’їні вічка», рушникові шви). Її вишивані твори у різних формах (рушники, серветки, закладини, скатертини) неодноразово демонструвались на численних виставках у Дніпрі, Запоріжжі та Києві. До 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря вишила обкладинки до збірників поезії Т.Г.Шевченка, які демонструвались на виставці «Тарасове життя на рушникові». У 2015 році на міжнародну виставку «Рушники Подніпров’я», яка експонувалась у болгарських містах Русе, Софія, Пловдів, Бургас, О. Родкіна підготувала та подала серію весільних рушників. Ольга Дмитрівна особисто представляла виставку «Рушники Подніпров’я» в Софії під час презентації в Державному етнографічному музеї Болгарської академії наук. Творчий доробок Ольги Дмитрівни неодноразово відзначали фахівці (відзнаки на професійних виставках в Дніпрі та Києві), журналісти ЗМІ в Україні та Болгарії. У 2015 році удостоєна звання Лауреата мистецької премії ім. Тетяни Пати.

До 25-річчя Незалежності України у 2016 році в столиці Волині гідно представила в Арт-галереї «Луцьк» свою персональну виставку «Наповню світ красою» член об’єднання майстрів народного мистецтва Дніпровського Будинку мистецтв Ольга Родкіна. Експонувались зразки української вишивки (рушники, серветки, обкладинки для книг, доріжки) та лялькарства. 

З 19 квітня цього року протягом місяця персональна виставка Ольги Родкіної «Три промені майстерності» експонувалась у приміщенні Будинку мистецтв.

Ольга Дмитрівна – щира, чуйна, доброзичлива людина. В колективі об’єднання майстрів народного мистецтва користується повагою та авторитетом.

 

 

Валентина Слобода
Створено: 24.05.2017
Редакція від 07.09.2020