Сад його душі: Лазар Глоба

Сад його душі: Лазар Глоба

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, парк імені Лазаря Глоби, проспект Дмитра Яворницького, 95

Один із символів сучасного Дніпра – пам’ятник Лазарю Глобі.

 

Лазар Остапович Глоба (1689–1793) – осавул Запорозького війська, засновник садів у слободі Половиці. Не будучи одруженим, в 1743 р. він оселився на правому березі Дніпра, навпроти Монастирського острова. Палкий любитель садівництва, Глоба розвів три сади, влаштував на Дніпрі чоири млини. Крім того мав ділянку землі для облаштування дванадцяти селянських дворів. Своїми садами Лазар Глоба володів до тих пір, поки на місці слободи Половиці не почали будувати місто Катеринослав. Князь Потьомкін купив у Глоби всі його сади. Після продажу свого майна Глоба жив при слободі в насадженому ним же садові. Нині це і є парк ім. Лазаря Глоби. У 1793 р. він помер, проживши понад 100 років. 

Пам’ятник Лазарю Глобі – символ парку і данина пам’яті людині, яка подарувала прийдешнім поколінням це зелене диво – сад. Встановлений 17 вересня 1972 року в Міському парку імені Чкалова (нині парк імені Лазаря Глоби), у межах підготовки до святкування 200-річчя міста, яке відбулося 1976 року. Пам'ятник встановлений над місцем, де нібито був похований козак, біля розлогого 200-річного дубу, який, за переказами він посадив власноруч. 

На цьому місці була кам’яна колона, на якій в 1887 році викарбували напис, який вказував, що тут похований засновник Потьомкінського і міського садів, тобто – парків. У 1903 році пам’ятник-колону з ініціативи директора Катеринославської комерційної школи Антона Степановича Синявського обгородили сіткою, щоб «захистити від нехтування праху» козака Лазаря Остаповича Глоби. 

Нинішній пам’ятник створений за проектом народного художника Росії, скульптора Едуарда Миколайовича Курильова і відомого реставратора й архітектора Костянтина Васильовича Присяжного (Кость Присяжний). 

Автори проекту вирішили створити унікальну за своєю хитромудрістю скульптуру – пам’ятник у вигляді козака, що саджає дерево, яка не схожа на інші пам’ятники радянської епохи. Лазар Глоба зображений у звичному вбранні козака, зайнятий звичною для себе справою – висадженням дерев. Козак саджає маленький паросток під гілками живого двохсотлітнього дубу. Образ козака вигаданий, адже зображень легендарного Лазаря Глоби не залишилося. Скульптуру відлито з нержавіючої сталі у фасонно-ливарному цеху заводу імені В. Леніна під керівництвом М.А. Шишалова. 

Цікава композиція полюбилася всім городянам, які з задоволенням здійснюють прогулянки по парку, що залишився в спадщину після полкового осавула Глоби.

Віра Піскун
Бібліографія:

Лазар Остапович Глоба (?–1793 рр.) // Катеринослав-Дніпропетровськ: Видатні особистості та обличчя міста. – 2-ге вид. – Дніпропетровськ: ІMA-прес. – 2001. – С. 11.
Чабан М. Від козака Рога до Остапа Бендера: [5 незвичних пам’ятників області] // Зоря. – 2013. – № 20 (13.03). – С. 1, 11.
Чабан М. От металлурга с книгой до дерева счастья: [5 необычных памятников Днепропетровска] // Зоря Город. – 2013. – № 11 (13.03). – С. 5.
Шруб К. Знай наших!: [о днепропетровских памятниках известным людям] // Днепр вечерний. – 2014. – № 3 (10.01). – С. 5.
Створено: 02.01.2018
Редакція від 08.09.2020