Фестиваль «Джаз на Дніпрі»: музика бентежних душ

Фестиваль «Джаз на Дніпрі»: музика бентежних душ

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Міжнародний джазовий фестиваль дарує відвідувачам настрій літа, пам'ятні зустрічі, джазові композиції у виконанні талановитих музикантів і вокалістів.

Із «вінілової» реальності – в життя

«Джазова музика сильна справжнім моментом. 
Немає ніякого сценарію. Це діалог. 
Рішення про те, якими емоціями поділитися зі слухачами, 
музиканти беруть за частки секунди 
на підставі того, що відчувають прямо зараз» 

Уінтон Марсаліс

З року в рік кількість прихильників джазу в Україні зростає. Відчуття і розуміння цієї музики вважається «візитною карткою» освіченої та духовно розвиненої людини. Джазовий фестиваль – це прекрасна нагода розібратися в широкій палітрі стилів і напрямів багатогранної музики, дізнатися історію походження музичного стиля. Саме тут є можливість по-новому відчути себе та людей, які тебе оточують, насолодитися рідним містом, надихнутися на нові ідеї та рішення.

«Джаз на Дніпрі» – чудовий майданчик для експериментів і джазових стандартів, молодих виконавців і метрів джазу. Кожен день фестивалю дарує відвідувачам найяскравіші враження на весь рік, унікальні зустрічі з талановитими людьми, справжніми прикладами працьовитості, величезної дисципліни та сили волі.

Українська джазова професійна виконавська школа ще молода. Джаз в Україні часів СРСР досить довго мав статус на пів підпільної субкультури. Він мусив бути «ідеологічно витриманим» і побутував переважно в ресторанах, де музиканти-самоуки виконували скопійовані із західних платівок композиції. У місті Дніпрі все почалося в 1961 році, коли в кафе «Чиполлино» відкрився перший джаз-клуб. Тут, згодом, починали свій творчий шлях відомі саксофоністи Володимир Коновалець та Юрій Біленко, контрабасист Валерій Куцінський, барабанщик Юрій Генбачев. З того часу джаз в місті став активно розвиватися – створювалися біг-бенди, проводилися лекції-концерти в клубах. В Дніпропетровському гірничому інституті радував слухачів біг-бенд під управлінням Володимира Марховського, під керівництвом Аркадія Мирзояна виступав біг-бенд «Автострада». При молодіжному кафе-клубі «Мрія» Південного машинобудівного заводу був відкритий другий джаз-клуб. Цікаво зазначити, що біг-бенд «ЗКЛ-69» був визнаний найкращим біг-бендом України.

На початку 1968 року актив джаз-клубу спільно з міськкомом комсомолу почав підготовку до першого в Дніпрі фестивалю джазової музики, який відбувся у квітні того ж року. Фестиваль джазової музики «Юність-68» проходив у залі інституту Укргіпромезу. Попит на квитки був ажіотажний, а невеликий зал не в змозі був вмістити всіх охочих. Майстерність, яку показали дніпропетровці на фестивалі, нітрохи не поступалася майстерності іменитих гостей. Колективи представили практично всі напрями джазу – від «нью-орлеанського» до сучасного. Протягом 1968-1971 років завдяки щорічним фестивалям у місті виступили найкращі джазові колективи з СРСР. 

З 1970-х, коли інтерес до джазу в країні витісняється рок-музикою та вокально-інструментальними ансамблями, джазові клуби зазнають занепаду, уп'ятеро скорочується випуск грамзаписів джазової та естрадної інструментальної музики. У пошуках роботи або для навчання на спеціалізованих відділеннях музичних училищ один за одним з Дніпра їдуть талановиті музиканти. Після 1973 року фестиваль «Юність», нажаль, вже не проводився. Зміни на краще намічаються лише в 1979 році, коли в місті створюється Обласне об'єднання музичних ансамблів і дискотек, керівниками якої були Ю. А. Макаревич і Н. П. Кобзар. Саме ця організація ставила собі за мету  відродити фестиваль та зробити його професійним. На початку 80-х розпочалося своєрідне джазове відродження. Щороку проводиться Всесоюзний джазовий фестиваль, захід 1989 року став одним з найбільш представницьких в історії Дніпропетровських джазових фестивалів. У ньому взяли участь 20 колективів з різних регіонів СРСР.

У 1990-ті роки складна економічна ситуація не дозволила надалі проводити джазові фестивалі, проте в місті створювались дитячі джазові колективи, організовувалися цикли музично-просвітницьких  радіопередач, проводилися військові фестивалі джазової музики «Джаз в погонах». Вірні своїм традиціям місцеві ентузіасти джазу ніколи не залишали цілей, проголошених першим джаз-клубом: навчити слухачів розуміти джаз, прищепити любов і смак до цієї дивовижної музиці. На початку 21 століття фестиваль знов взяв вимушену паузу, яка була перервана лише в 2016 році. Після багаторічної паузи завдяки програмі «Культурна столиця», «Джаз на Дніпрі» пережив друге народження й почалася нова історія. 

Яскравий букет тембрів солістів та оркестрів

Літній день ...
Влітку життя легке, бебі ...
Танцюють рибки,
Потрібно бавовну знімати.
Грошей повна хата,
Твій батько багатий, бебі ...
Веселу пісню
Буде співати мати ...

Айрі Гершвін

Протягом багатьох років місто Дніпро посідає видатне місце на світовій мапі джазових фестивалів. Щороку фестиваль «Джаз на Дніпрі. New story» присвячують знаковим джазовим музикантам та подіям. 

Наприклад, у 2017 році особливістю фестивалю став виступ Патті Остін з програмою до 100-річчя від дня народження Елли Фіцжеральд. Глядачів підкорили «The Shakes» і Майкл Мвенсо, фавориткою любителів потанцювати на піску стала Ніколь Рошель. Родзинкою 2018 року було грандіозне святкування 50-річчя з дня заснування «Джазу на Дніпрі». У  2019 році головною темою фестивалю стали ювіляри ударник Арт Блейкі і вокаліст Нет Кінг Коуел. Особливе місце в музичній програмі займала незвичайна група The Messenger Legacy, яка сформувалася як спадщина музичної філософії Арта Блейкі, який свого часу створив так звану кузню джазових кадрів, а учасники цієї групи грали в складі його оригінального оркестру. Метри джазу просто вразили слухачів повним життя потужним драйвом, шаленими ритмами й оптимізмом. Цікава лекція про творчість і життя Нета Кінг Коуела з промовистою назвою «Чорний король в білій Америці» зібрала аншлаг.

Головні сцени фестивалю традиційно розташувалися в мальовничих куточках міста: Монастирський острів, Фестивальний причал, Європейська площа, Катеринославський бульвар. Відвідувачі мали можливість дістатися до фан-зони брендованим джазовим трамваєм, всередині якого звучали популярні джазові хіти. До створення атмосфери свята на фестивалі організатори долучили майстрів сучасного образотворчого мистецтва та фахівців школи флористики. Саме під їх керівництвом були оформлені креативні арт-зони, квіткові композиції та цікаві фотозони. «Джаз на Дніпрі» став для кожного слухача своєрідним альбомом з найяскравішими спогадами та враженнями.

Всі охочі змогли приїхати у місто на декілька днів – на так звані культурні канікули та взяти участь у різноманітних заходах. Відчайдушно аплодувати юним зіркам, чиї відео періодично викликають резонанс в соціальних мережах, старанно вслуховуватися в прохолодні замальовки зарубіжних зірок, охоче включатися в дотепні інтерактиви та музичні експерименти джазових виконавців. Під час фестивалю відбулося чимало супутніх подій: майстер-класи від хедлайнерів фестивалю, покази фільмів з історії джазу, виступи свінг-дансерів і степістів, невеличкі музичні пізнавальні заходи для дітей, виставки картин на джазові теми, демонстрації музичних інструментів західних виробників, концерти просто неба, зустрічі журналістів з артистами, популяризаторами джазу й організаторами проектів. Весело проводяться танцювальні флешмоби з лінді-хопу й свінгу, незабутні враження у гостей залишаються від фаєр-шоу, яке відбувається пізно ввечері під зоряним небом Дніпра. 

Зануритися в атмосферу джазу початку ХХ століття та сучасних імпровізацій дозволяють понад 70 музикантів світового рівня, які приїжджають у Дніпро з різних куточків світу. Відпочиваючи на фуд-корті, спілкуючись і потягуючи коктейлі можна насолодитися грою відомих саксофоністів, піаністів, барабанщиків, гітаристів. Яскраві різножанрові композиції без нот, прекрасний музичний смак, вишуканий звук і власна манера виконання – справжній подарунок для поціновувачів джазу. На фестивалі гості мають змогу познайомитись із рідкісним інструментом «washboard», або пральною дошкою, почути запальні ритми регтаймів, фокстротів, блюзів.

Безцінною традицією цього фестивалю є можливість після виступу музикантам прямо зі сцени спускатися в один із залаштункових наметів для неформатного і щирого спілкування з представниками преси. Неймовірні виконавці діляться враженнями від виступу, говорять про життя, музику, дитинство, світогляд. І в тих розмовах слухачам стає зрозумілим, що джазовий виконавець — не тільки віртуоз i професіонал, а джаз — унікальний жанр музики, здатний знайти у фольклорному корінні націй усіх континентів Землі животворні гени імпровізації та потужного розвитку. Джаз — це унікальний спосіб і стиль буття, тип мислення вільної, креативної людини, без будь-якого страху чи агресії щодо відмінностей інших. Джаз мандрує планетою, бо є проявом справжньої любові до різноманітності людей, їхніх культур і традицій.

З кожним роком аудиторія шанувальників джазу зростає в кілька разів, цей факт надихає організаторів фестивалю робити його ще краще й краще. На майбутнє вони планують спеціальну програму «Дніпро. Джаз. Діти», яка дасть змогу залучити до джазової музики найменших гостей фестивалю.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Кізлова О. Музика для вузького кола обмежених людей // Музика. – 2011. – № 3. – С. 60–64.
Кравченко М. Пять тысяч зрителей // Горожанин. - 2018. - № 29(26.07-1.08). - С. 18.
Кокошко Ю. Джаз только на Днепре! // Наше місто. - 2019. - № 30(25.07). - С. 32.
Сопільняк М. На заході сонця у місті лунала музика // Вісті Придніпров'я. - 2019. - № 56. - С. 16.
Стец М. Днепр – джазовый город // Наше місто. - 2016. - № 32(11.08). - С. 16.
Створено: 29.04.2020
Редакція від 07.10.2020