«Пасіка Сірка» – міжрегіональний етнофестиваль обрядів і оберегів

«Пасіка Сірка» – міжрегіональний етнофестиваль обрядів і оберегів

Україна, Дніпропетровська область, с. Іванівка, Томаківський район

На місці, де колись був зимівник Івана Сірка, вирував етнофестиваль обрядів і оберегів «Пасіка Сірка».

Тут їли рознії потрави,
І все з полив'яних мисок,
І самі гарнії приправи
З нових кленових тарілок:
Свинячу голову до хріну
І локшину на переміну,
Потім з підлевою індик;
На закуску куліш і кашу,
Лемішку, зубци, путрю, квашу
І з маком медовий шулик.


І кубками пили слив'янку,
Мед, пиво, брагу, сирівець,
Горілку просту і калганку,
Куривсь для духу яловець.
Бандура горлиці бриньчала,
Сопілка зуба затинала,
А дудка грала по балках;
Санжарівки на скрипці грали,
Кругом дівчата танцьовали
В дробушках, в чоботах, в світках…
 

…Про Сагайдачного співали,
Либонь, співали і про Січ,
Як в пікінери набирали,
Як мандровав козак всю ніч;
Полтавську славили Шведчину,
І неня як свою дитину
З двора провадила в поход;
Як під Бендер'ю воювали,
Без галушок як помирали,
Колись як був голодний год.

Саме такими словами відомого українського письменника Івана Котляревського можна описати Міжрегіональний етнофестиваль обрядів і оберегів «Пасіка Сірка», започаткований Томаківською районною радою за підтримки Дніпропетровської обласної ради, Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Томаківської районної державної адміністрації. Організаторами і партнерами фестивалю стали Новокиївська сільська рада Томаківського району, Нікопольська і Марганецька міські ради, ПАО «НЗФ», сільськогосподарські підприємства Томаківського району. 

Етнофестиваль проведено біля села Іллінка (колишня Грушівка) на місці розташування зимівника видатного полководця – кошового отамана Війська Запорозького Низового Івана Сірка на знак відтворення і збереження історичної правди про славетне минуле українського народу. До організації фестивалю вчитель Добронадіївської школи Олександр Рубан і член Національної спілки художників України Микола Боровик провели багато років проводили краєзнавчу роботу. Обидва краєзнавці відзначені нагрудними відзнаками голови Дніпропетровської обласної ради.

Упродовж дня на майдані етнофестивалю громадські патріотичні організації, козацькі клуби і аматорські колективи, фольклорні ансамблі демонстрували відвідувачам козацькі обрядові дійства, розваги, бойове мистецтво, українські народні пісні, танці.

Перед початком фестивалю на майдані відбулося Козацьке коло, де козаки вибрали своїх отаманів. Надзвичайно цікавим було відтворення тактики козацького бою від козаків війська Запорозького Низового «Чортомлицька сотня». На фестивалі кожен мав змогу викарбувати власними руками собі на згадку монету етнофестивалю.

На фестивалі демонстрували свої уміння вихованці школи бойового мистецтва «СПАС», спортсмени «Олімпійської паланки» громадської організації «МГО Кодацьке військо Запорозьке», ансамбль запорізької поліції «Пернач», студенти військової кафедри Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна та інші. Яскравим і цікавим дійством для глядачів були також байкер-шоу від Дніпропетровського клубу байкерів, піротехнічне шоу «Козацькі вогні», виступ Тернопільського гурту «Медовий полин», гурту «Запорізькі колумбаси» тощо.

Відвідувачі фестивалю мали змогу не тільки поринути у світ нашого славного козацького минулого, але й долучитися до кращих зразків української культури, насолодитися українськими традиційними і старовинними стравами, від душі повеселитися і потанцювати під запальні українські мелодії.

Міжрегіональний етнофестиваль обрядів і оберегів «Пасіка Сірка» залишив яскравий слід у душах усіх відвідувачів, і шкодá тих, хто не зміг стати учасником цього заходу. Тож чекаємо вас наступного року!

 

 

Світлана Леперда
Створено: 04.10.2018
Редакція від 15.09.2020