Марганецьке міське літературне об’єднання «Віра»

Марганецьке міське літературне об’єднання «Віра»

Україна, Дніпропетровська область, Марганецька центральна міська бібліотека ім. М. Островського

Вагома частина всього літературного надбання міста Марганця – це твори членів літературного об’єднання «Віра». Їхніми іменами пишається Марганець.

Марганецьке міське літературне об’єднання «Віра»

Те, що важко осягнути звичайній людині, складно висловити звичними словами, у віршах і прозі розкривають письменники. Бо це особливі люди, наділені Божим даром. Словом можна вилікувати або вбити. А художнім словом можна творити дива. 

У місті Марганці таких чарівників слова зібрало Марганецьке міське літературне об’єднання «Віра». Воно має свою історію, оскільки діє вже кілька десятків років. До складу «Віри» входять поети, прозаїки, краєзнавці, журналісти, музиканти, дослідники, а також цікаві особистості, сповнені любові до людей, рідного міста та України.

Свій початок літературне об’єднання «Віра» бере ще в 90-х роках ХХ ст. Все почалося з того, що творчі марганчанам почали збиратися на поетичні читання в будинку поетеси, прозаїка, художниці Олени Яковіткіної на вулиці Центральній. Спочатку це було кілька осіб, але любителів поезії ставало все більше. Тоді це була поетична студія «Бо́ян». Однією з засновниць студії була член Національної спілки журналістів України, письменниця Віра Павлівна Хвостик. Її ще називали «хрещеною матір’ю» поетів. Поетеса сама була закохана в поезію і допомагала на сторінках громадсько-політичної газети «Марганчанка» знайомити містян із творчістю поетів-земляків. Вона щиро опікувалася творчістю кожного із членів студії. Всіляко допомагала розвиватися, сприяла виходу в світ книг місцевих авторів. Вона стала співавтором, упорядником і художнім редактором трьох збірок поетів м. Марганця, виступила співавтором шести пісенних збірок композитора О. Морщавки. Сама Віра Хвостик видала книги: любовний роман «У щастя два крила» (2006), «Улица имени сына» (про трагічну історію марганчанина Віктора Білогуня, який загинув на підводному човні «Курськ»), поетичну збірку «Мелодія серця» (2008).

Віра Хвостик, очільниця поетичної студії «Боян»

Студія «Боян» намагалася донести до громадян Марганця поетичні рядки, які створюють їхні земляки, допомогти творчо зрости молодим поетам і вдосконалюватись знаним у місті авторам. Своїм осередком, за підтримки директора Марганецької міської ЦБС Л.В. Пономарьової, літератори обрали «духовний храм» Марганця – Марганецьку центральну міську бібліотеку ім. М. Островського.

На початку 2000-х роках до цієї студії входять більше 50 осіб. Кістяк студії становили поети: Віра Хвостик, Анатолій Мельник, Людмила Алієва, Микола Смирнов, Лариса Гончарова, Анатолій Антоненко, Володимир Пугач, Анатолій Гнєзділов, Анатолій Луговий, Юрій Солдатов, Алла Кисла, Наталія Конкевич, Олена Яковіткіна та інші.

За життя Віри Павлівни Хвостик силами міської поетичної студії «Боян» завдяки підтримці міської газети «Марганчанка» та депутата Дніпропетровської обласної ради, поета Володимира Харлантійовича Пугача побачили світ три збірки марганецьких поетів: «Величальная Марганцу: книга стихов поэтов города. Вып. 1» (2003), «Город серебристых тополей: сборник стихов поэтов г. Марганец» (2005); «Краю мій лелечий: збірка віршів поетів Марганця» (2009). 

Володимир Пугач – знаний у місті, талановитий поет і перекладач. У 2011 році вийшла друком збірка його віршів «Храм душі збережи в чистоті». Заснував серію «Золота пектораль», в якій представлені найкращі твори марганецьких авторів. 

Володимир Пугач, меценат більшості книг марганецьких авторів

Також завдяки фінансовій підтримці та таланту організатора Володимира Пугача були надруковані книги інших марганецьких авторів: Володимира Зотова «О чём звонят колокола», Алли Кислої «Хмелійте від вина любові» (вінок сонетів) та «Навчи своє серце добру», Віри Хвостик «Мелодія серця», «У щастя – два крила», «Улица имени сына», Анатолія Антоненка «Песня прожитых лет», Євгена Біятенка «Тайны острова Томаковка», Равіля Байбуріна «Слава казацкая» та інші.

В.Х. Пугач також організував за кошти обласної ради у трьох школах міста Марганця комп’ютерні класи, а також у центральній бібліотеці міста з підключенням до Інтернету. 

Коли 7 вересня 2013 року «творча мати» марганецьких поетів Віра Павлівна Хвостик пішла з життя, постало питання про вибір нового очільника гурту. Осиротілі прихильники музи зібралися в читальному залі ЦМБ ім. М. Островського і в знак великої пошани та на довгу пам’ять вирішили перейменувати поетичну студію «Боян» в міське літературне об’єднання «Віра». Також очолити цей творчий осередок було обрано Анатолія Олексійовича Антоненка – поета, краєзнавця, самодіяльного художника, Почесного громадянина м. Марганця, автора 4-х книг (двомовної збірки віршів «Песня прожитых лет» (2008), збірки історичних поем «Дике поле» (2013), книги «Рідне місто моє» (2015), книги прозових творів «Переправа» (2016) та просто непересічну особистість.

Анатолій Антоненко, колишній голова літоб’єднання «Віра»

Анатолій Антоненко, перебравши управління в свої руки, почав опікуватися не тільки натхненням членів «Віри» на нові творчі звершення. Він почав проводити заняття з поетичної грамотності. Голова об’єднання уважно ставився до кожного члена «Віри».

На засідання міського літературного об’єднання «Віра» митці збираються щомісяця, де обговорюють актуальні питання літературного світу, згадують відомих ювілярів і вітають з днем народження своїх колег-літоб’єднанців, виносять на розсуд своїх товаришів нові поетичні рядки. 

Засідання Марганецького міського літературного об’єднання “Віра”

Члени «Віри» беруть участь в міських поетичних конкурсах, друкують книги, презентації, які з великим задоволенням проводять працівники бібліотеки. Заслуженим авторитетом серед «вірівців» користуються: Микола Смирнов, Володимир Пугач, Анатолій Мельник, Любов Лопатюк, Олександр Багаутдінов, Віра Сокур, Яків Должиков, Олег Жига, Олександр Малишко, Тетяна Кошкіна, Равіль Байбурін та інші. Щоразу вихід нової книги відзначається в бібліотеці урочистою презентацією.

За останні роки ряди літературного об’єднання поповнились новими членами: Віра Обозюк, Геннадій Самойленко, Ірина Штабенко, Таміла Ткаченко, Юрій Дагаєв та інші.

Час невблаганний… Багатьох талановитих літераторів, на жаль, немає серед нас. Назавжди пішли у вічність Олена Сіромашенко, Алла Кисла, Юрій Солдатов, Лариса Гончарова, Олена Яковіткіна, Людмила Алієва, Ігор Саглаєв, Микола Овчаренко, Олексій Гаца, Любомир Дроботій, Віра Хвостик. Та вони залишили після себе свої книги, наповнені неперевершеними поетичними рядками. Ці книги є у краєзнавчому фонді ЦМБ ім. М. Островського, і бібліотечні працівники їх постійно популяризують.

Марганецьке міське літературне об’єднання “Віра" на чолі з колишнім головою Анатолієм Антоненком

Голова літоб’єднання Анатолій Антоненко все робив для того, щоб літоб’єднання зростало і процвітало. Але його здолала тяжка хвороба. На початку грудня 2017 року весь Марганець, а особливо членів Марганецького міського літературного об’єднання «Віра», сколихнула трагічна звістка – передчасно пішов з життя голова літоб’єднання, відомий марганецький письменник, провідний стоматолог міста, громадський діяч і почесний громадянин міста – Анатолій Олексійович Антоненко.

13 січня 2017 року в читальному залі Марганецької центральної міської бібліотеки ім. М. Островського зібралися члени літоб’єднання «Віра», друзі, близькі та шанувальники творчості Анатолія Антоненка. Хвилиною мовчання присутні вшанували світлу та вічну пам’ять поета, адже в наших серцях і думках він назавжди залишиться живим. А в своїх творах він буде вічно жити для читачів.

Наприкінці засідання постало питання, хто тепер буде очолювати літературне об’єднання. Було висловлено багато різних думок та пропозицій. Але, дійшовши згоди, новим головою літоб’єднання було обрано Миколу Сергійовича Смирнова, талановитого марганецького поета, постійного члена літоб’єднання «Віра», який вже давно став професійним поетом.

Микола Смирнов, голова Марганецького міського літоб’єднання “Віра”

Микола Смирнов складає вірші з 1969 року, публікується в місцевій пресі, журналі «Сучасний Ренесанс» (м. Київ). Він виступав співавтором і укладачем поетичних збірок: «Величальная Марганцу» (2003), «Город серебристых тополей» (2005), «Краю мiй лелечий» (2009). Зі своїми віршами він неодноразово виступав на радіо і телебаченні різних міст. На його вірші написали пісні композитори: Олександр Морщавка, Тамара Боброва, Юрій Дагаєв. На слова Миколи Смирнова написана пісня «Шампанское во льду», що прозвучала у виконанні соліста ВІА «Фрістайл» Анатолія Столбова. Романси українською та російською мовами на музику барда і композитора, члена літоб'єднання «Віра» Юрія Дагаєва» можна сміливо вважати гідними зразками сучасної пісенної творчості.

Марганецьке міське літературне об’єднання «Віра» – це об’єднання талановитих однодумців, це вогник культури та творчості. Незважаючи на гущу різних подій та негараздів, об’єднання продовжує працювати, видає книги, живе віршами та піснями. І недарма ці творчі особистості обрали своїм осередком Марганецьку центральну міську бібліотеку ім. М. Островського, працівники якої всіляко сприяють і заохочують до творчості та самовираження.

Ольга Забенько, Тетяна Мархасіна
Бібліографія:

Величальная Марганцу [Текст]: книга стихов поэтов города. Вып.1 / упоряд. В.Хвостик, А.Кисла, В.Котов, Ю.Солдатов, В.Пугач, А.Мельник. – Дн-ськ: Пороги, 2003. – 369 с. – ISBN 966-525-416-2.
Город серебристых тополей [Текст]: сборник стихов поэтов г. Марганец / упоряд. В.П.Хвостик, В.Х.Пугач, А.А.Кисла, Н.О.Конкевич. – Дн-ськ: Пороги, 2005. – 469 с. – ISBN 966-525-647-5.
Краю мій лелечий [Текст]: збірка віршів поетів Марганця/ упоряд. В.П.Хвостик, В.Х.Пугач, А.А.Кисла, Н.О.Конкевич, М.С.Смирнов. – Дн-ськ: ІМА-прес, 2009. – 556 с. – ISBN 978-966-331-294-1.
* * *
Забенько, Ольга. Із музою в парі" [Текст] / О. Забенько // Шахтар Марганця. - 2014. – 17 січня. - С. 5.
Забенько, Ольга. «Я дякую долі за дар римувати» [Текст]/ О.Забенько// Шахтар Марганця. - 2013. - 22 лютого. - С.6.
Илющенко, Надежда. Талантливые люди о родном городе… [Текст]/ Н. Илющенко// Горняцкий вестник. – 2017. – 6 октября. – С.7.
Мархасіна, Тетяна. "Всю душу виплещу в слова" [Текст] / Т. Мархасіна // Шахтар Марганця. - 2014. – 17 січня. - С. 5.
Морозова, Юлия. С Верой в сердце [Текст] /Ю.Морозова// Горняцкий вестник. – 2016. – 23 сентября. – С.7.
Пономарьова, Лідія. Зустріч друзів із золотим надвечір’ям [Текст]/ Л. Пономарьова// Шахтар Марганця. - 2013. - 15 листопада. - С.4.
Пономарьова, Лідія. «Віра» чекає на нові таланти [Текст]/ Лідія Пономарьова// Шахтар Марганця. - 2013. - 27 вересня. - С.5.
Сулаєва, Світлана. Озираючись на роки, бачити прийдешні обрії [Текст] / С. Сулаєва // Шахтар Марганця. - 2016. – 29 липня. - С. 3.
Фиалковская, Виктория. «Дегустация» поэзии Николая Смирнова [Текст] / В. Фиалковская // Шахтар Марганця. - 2016. – 10 червня. - С. 8.
Фіалковська, Вікторія. Джерело натхнення Любові Лопатюк [Текст] / В. Фіалковська // Шахтар Марганця. - 2016. – 24 червня. - С. 7.
Чекубаш, Олександр. Творчі іпостасі лікаря Антоненка[Текст] / О. Чекубаш // Шахтар Марганця. - 2016. – 4 листопада. - С. 7.
Пономарьова Л.В. З любов’ю до поета [Текст]/ Л.Пономарьова // Горняцкий вестник.- 2014.- 4 квітня. - С. 7.
Пономарьова, Лідія. Марганчани на сторінках «Хортиці» [Текст]/ Л.Пономарьова// Шахтар Марганця. – 2015. – 17 липня. – С.8.
Чекубаш, Олександр. Поетичні перлини Марганця [Текст]/ О.Чекубаш// Шахтар Марганця. – 2010. – 1 січня. – С.4.
Створено: 06.09.2018
Редакція від 23.09.2020