
Іван Данилович Литвинов – вчений, самобутній художник, людина великої душі
- Роки життя 7 грудня 1917 р. - ... |
- Місце народження: м. Дніпропетровськ |
- Вчений, самобутній художник, кандидат економічних наук, доцент кафедри історії та політичної теорії Національного гірничого університету.
Колекція «Гетьмани І. Д. Литвинова» – дарунок чудової людини рідному місту.
Іван Данилович Литвинов, кандидат економічних наук, доцент кафедри історії та політичної теорії Національного гірничого університету, автор колекції «Гетьмани України».
Литвинов І.Д. народився 7 грудня 1917 р. у робітничій родині. З дитинства виявляв хист до мистецтва, багато читав, малював, грав на музичних інструментах. Закінчив семирічку, а згодом – фельдшерську школу, після чого був запрошений до Ленінграду для подальшого навчання.
Як фельдшер І. Литвинов брав участь у радянсько-фінській війні 1939–1940 рр. За словами самого Івана Даниловича, найстрашнішим для нього самого у той час було почуття безсилля, неспроможності врятувати життя людини. Іван Данилович пройшов бойовий шлях героїчно, мужньо, не втративши своєї людяності й доброти, був нагороджений, медалями та орденами, серед яких медаль «За відвагу», орден Червоної зірки, орден Вітчизняної війни, медаль «За бойові заслуги», орден Богдана Хмельницького та інші.
Після війни Іван Данилович закінчив історичний факультет, а через п’ять років після закінчення університету – кандидатську дисертацію. За його авторством виходили методичні розробки та наукові праці.
Іван Данилович викладав у Кіровоградському педагогічному інституті, читав лекції з політичної економіки в Національному гірничому університеті та у Національній металургійній академії в Дніпропетровську. Студенти цінили та поважали свого викладача, довіряли досвіду свого наставника. Литвинов ставився до своїх студентів з повагою, завжди залишався відвертим, щедрим і відкритим.
Іван Данилович Литвинов був людиною непересічною, навіть геніальною в своєму різноманітті, яке легко поєднувалося в його особі. Він писав до газет і журналів, брав участь в історичних розкопках. Самостійно вивчив латинську мову, читав трактати мовою оригіналу, деякі перекладав та зробив переклад найвідомішого гімну студентів під назвою «Gaudeamus», який потім був схвалений кафедрою. Завжди був учасником творчих заходів, самодіяльності, знаходився поряд зі своїми студентами та колегами, не відділяючи себе стіною гордості. Десятки будинків близьких людей, друзів та просто знайомих прикрашають самобутні витвори мистецтва, які належать рукам талановитого творця.
Через все життя Іван Данилович проніс любов до історії. Він вивчав історію світу та рідної країни, робив макети пістолів та іншої зброї, вирізьбив багато скульптур історичних постатей, серед яких гетьмани України та філософи. Вчений був консультантом історичного музею ім. Д. Яворницького.
Іван Данилович власноруч створив галерею Гетьманів України. Погруддя історичних діячів виготовлені з дерева, одягнуті в одяг, відповідний історичному періоду, оздоблені гетьманським регаліями. Митець вирізьбив кожну постать, намагаючись відтворити портретну схожість кожного історичного діяча, зберегти автентичний стиль в одязі, відобразити відповідність елементів нагород та зброї. Колекцію бюстів гетьманів України Іван Данилович згодом подарував Національному гірничому університету (нині – НТУ «Дніпровська політехніка»), в якому він працював доволі тривалий час.
Сьогодні колекція Гетьманів України, створена руками І.Д. Литвинова, зберігається на кафедрі кафедри історії та політичної теорії НТУ «Дніпровська політехніка».
Щиро дякуємо Кафедрі філології та мовної комунікації, Кафедрі прикладної економіки, підприємництва та публічного управління, Кафедрі історії та політичної теорії та особисто Баракатовій Неонілі Анітоліївні та Первому Геннадію Леонідовичу за сприяння у підготовці матеріалу.
Редакція від 05.06.2025.