Dniрro ГогольFest: свобода самовираження та відкритість до пізнання

Dniрro ГогольFest: свобода самовираження та відкритість до пізнання

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва – тісне сплетіння українського та іноземного актуального мистецтва різноманітними формами в нестандартних локаціях.

Простір мистецтва, простір життя

Ідіть своїм власним шляхом, шукайте свій почерк, 
не наслідуйте нікого, мистецтво не терпить трафарету. 
Вчіться у великих майстрів, осягайте суть їхнього мистецтва,
 але не запозичте їхню зовнішню манеру.

І. Ю. Рєпін

В світі, де існує безліч культурних проєктів, де мистецтво давно вийшло за рамки класичних форм, де активно використовуються діджитал-технології складно створити щось неповторне і неймовірне. Сьогодні оригінальні сучасні інсталяції та несподівані арт-об'єкти спокійно уживаються в містах поруч з мармуровою величчю пам'ятників минулих століть. Бієнале та ярмарки сучасного мистецтва стали чи не найбільш обговорюваними культурними подіями. Все говорить про те, що актуальне мистецтво зайняло досить потужну нішу в культурі та є найбільш цікавим з точки зору глядачів.

Міжнародний мультидисциплінарний фестиваль «ГогольFest» – це неймовірна платформа для художнього розвитку інноваційних та енергійних композиторів, музикантів, художників і перформерів. Започаткований у Києві в 2007 році, фестиваль збирає навколо себе активних, творчих і мислячих людей. За час існування в ньому взяли участь 20 500 українських та 1200 закордонних митців з понад 40 країн світу. «ГогольFest» входить до п’ятірки найкращих фестивалів Європи та має свій офіційний лейбл. Останні декілька років організатори заходу запустили низку локальних культурних фестивалів міжнародного рівня по всій країні. Це сприяє тому, що місто, в якому він відбувається, створює новий український культурний продукт, стає культурно-туристичним центром України та почитає творче комунікувати зі світом. Фестиваль має велике стратегічне значення для культури міста, для його привабливості та відкритості. У 2019 році місто Дніпро теж долучилося до унікального соборного проєкту «GogolFest Inoculation», який з допомогою мистецтва об’єднує Україну.

Триденний фестиваль сучасного мистецтва DniPRO ГогольFest організував близько сімдесяти подій від українських, литовських, французьких, німецьких, австрійських, білоруських артистів у межах музичної, театральної, освітньої та дитячої програм, а також безліч інсталяцій і творів візуального мистецтва на основній локації фестивалю. Митці зверталися до глядачів на зрозумілій їм мові, підіймали близькі й актуальні теми. Творчі роботи, які були презентовані в межах фестивалю спонукали глядачів не просто споглядати, а й брати участь у діалозі з художником і формувати свій погляд на проблеми і на навколишній світ.

Фестиваль відбувся за підтримки програми «Культурна столиця» та охопив чотири локації міста – телецентр-кіностудію, шахту метро «Центральна», аерокосмічний центр імені О. Макарова та площу Героїв Майдану. Варто сказати, що такі незвичайні та непристосовані для театрального дійства сцени дозволяють режисерам по-новому взаємодіяти з глядачами й простором. Історичні, знакові, оригінальні локації, які малоактивні або занедбані, починають розвиватися та перетворюються на центри культурної активності.

Лекції, спектаклі, концерти, андеґраундні вечірки, дискотеки проходили з ранку до ночі, тож для відвідувачів це була можливість цілодобово долучатися до творчих заходів. Блукаючи вулицями міста, можна було змішатися з великим потоком людей та емоцій, зловити хвилю драйву разом з популярними гуртами, вибрати власний маршрут і впевнено йти за новими враженнями. Для того, щоб максимально ефективно дослідити нове місто та обирати цікаві маршрути для гостей фестивалю були організовані інформативні лекції «Прогулянки: доступні інструменти дослідження міста» та «Яким є місто, зручне для людей?». Не залишили байдужими мешканців міста й розмови про новинки української літератури, презентація мапи PROчитання Дніпра, кейси для розвитку свого двору й культури в ньому, нічний та денний кіноклуби.

Діалог з сучасним мистецтвом

Мистецтво не підробляє і не замінює реальний світ,
а пояснює його, розширює і продовжує.

К.Ф. Юон

Сучасне мистецтво — провокативне, нестандартне, не схоже на класичні зразки, до якого ми звикли. У ньому не завжди є колір та лінія, насамперед воно насичене звуком, ідеєю та емоцією. Тож кожен глядач розуміє та відчуває його по різному. Повністю зануритися в світ мистецтва дозволила насичена програма фестивалю, яка показала потужний культурний потенціал міста та дала поштовх до творчого розвитку як митців, так і поціновувачів мистецтва.

На площі Героїв Майдану спеціально для заходу була встановлена велика сцена та приваблива інсталяція, де кожен відвідувач мав змогу зробити селфі. Саме тут у серці мегаполіса презентувалася масштабна гранд-опера «PRO dni PRO». Дивовижне шоу яскраво передало різноманітність стилів сучасного мистецтва – нового погляду на оперу з поєднанням актуальних тенденцій в медіа-арті. До створення цього масштабного дійства приєдналися талановиті музиканти, актори, художники та технічні фахівці. Режисер Владислав Троїцький показав творчу фантазію на тему Дніпра, художнього почуття міста, його майбутнього. Гра на музичних інструментах, світло, й практично містична атмосфера панувала в самому центрі міста. Виступ рейв-бенду «ЦеШо» та колективу «Нова Опера» справили незабутнє враження на глядачів, які підспівували й підтанцьовували разом з артистами. 

Здивував глядачів фестивалю показ сайт-специфік проєкту від режисера Дмитра Костюминського «ДніПРОметей Повсталий» у недобудованій шахті метро. Отримавши захисні каски та жилети, гості подивилися чотири міфи про Прометея, який боровся за свободу людини перед божествами. Без жодних діалогів, тільки гучна музика й світлові ефекти чекали сміливців на глибині 50 метрів. Кожен відвідувач перфомансу, потрапляючи в тунель, проходив особисті психологічні етапи, шукав сенс буття та ставив наболіли запитання. Поринути в свою особистість допомагала особлива музика, написана місцевим композитором Дмитром Демченко.

Зачарувала публіку справжня мистецька арена, яка розташувалася в звичайному басейні. Наче в давньогрецькому амфітеатрі публіка спостерігала за романтичною виставою «Любов», головні герої якої з зав'язаними очима шукали свою другу половинку. Родзинками дніпровського «ГогольFest» стала опера-реквієм «IYOV» режисера Влада Троїцького, digital-вистава «Тінь» від українських та французьких митців, німецько-український інтерактивний проєкт «11 питань про Україну», вистава для дітей у віці від 0 до 3 років «Кольорові ігри» та перфоманс у бункері «Брати Карамазови». Глядачі активно обговорювали побачене, ділилися враженнями, відзначали тонкий смак, глибинність і органічність творчих заходів.

Пізнавальні діалоги про культуру відбувалися в рамках освітньої програми фестивалю. На лекціях відвідувачі дізнавалися про філософію публічного простору, навчалися помічати  архітектурні деталі, слухали спогади про лихі дев’яності в Дніпрі та долучалися до активного дозвілля та вуличного спорту. Відкритися новому досвіду та побачити Катеринослав 20-30-тих років мали нагоду учасники  інтерактивної екскурсії. Занурення в старовинне місто було буквальним, адже вистава пройшла під землею –  в бункері. Її створили за романом Віктора Домонтовича «Без ґрунту», головний герой якого давно не був у рідному місті, а коли повернувся, не впізнає його. Аудиторія почула фрагменти твору голосами героїв роману, відчула, що людина, яка не має землі під ногами, не має місця, до якого вона мала би бути прив'язана, не має ґрунту. А для глибшого розуміння автора та розкриття секретів роману відбулася лекція від літературознавця «Віктор Домонтович: письменник, розвідник, інтелектуал з Дніпра».

Чудовою альтернативою відвідування  звичайного арт-центру, стала мистецька інтерактивна пригода на території телецентру UA: ДНІПРО та кіностудії «Contrabas». Художній простір нагадував окреме маленьке містечко зі своїми законами, жителями і, головне, особливою доброзичливою атмосферою. Це була творча локація, де можна було творити разом з митцями прямо в режимі «онлайн», багато рухатися й танцювати, малювати тілом і вчитись акторській імпровізації. Відвідувачі малювали людину майбутнього в техніці мехенді, розробили архітектурний проєкт Дніпра у майбутньому, створили «дошку оголошень», де відомі цитати вдало перемішувалися з меседжами та портретами-емоціями. Багато інсталяцій були присвячені побуту, залежності людини від думки оточуючих і засобів масової інформації. Глядачі, дивлячись на звичайні предмети, замислювалися, надихалися та просто насолоджувалися мистецтвом. Вони замріяно блукали залами, спілкувалися з митцями, взаємодіяли з інсталяціями, відпочивали та пили каву.

Фестиваль «ГогольFest» став творчим майданчиком для об’єднання різних соціальних ініціатив і творчих активістів Дніпра, мобілізував активних креативних людей міста для створення не тільки арт-проєктів, а й освітніх програм для громади. Відвідавши різні локації фестивалю у гостей фестивалю розвивається, як толерантне сприйняття інновацій, так і відкритість до пізнання всього нового та невідомого.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Ігнатьєва Н. «DniPro ГогольFest» - простір мистецтва, простір життя // Голос України.- 1019.- 02.11.
Коваленко, А. Живи сегодня, здесь и сейчас // Горожанин. - 2019. - № 39(3-9.10). - С. 18.
Кокошко, Ю. Гоголю бы понравилось! // Наше місто. - 2019. - № 40(3.10). - С. 15.
Сопільняк, М. Сучасне мистецтво у Дніпрі // Вісті Придніпров'я. - 2019. - № 75/76(3.10). - С. 6 : фот.
Створено: 04.05.2020
Редакція від 10.09.2020