«AVE» – театр одного актора

«AVE» – театр одного актора

Україна, Дніпропетровська область

Театр одного актора «AVE» – новий криворізький театр унікальних авторських п'єс, який дивує та завойовує славу не лише серед мешканців Кривого Рогу.

«АVE», театре!

Театр – місце, де можна відпочити душею, насолодитися грою талановитих акторів і відчути себе частиною Великого мистецтва. Навіть науково доведено, що люди живуть довше, якщо цікавляться мистецтвом... Але традиційними театральними виставами вже мало кого здивуєш, особливо сучасного глядача… Як же бути театральним діячам? На це питання точно знає відповідь молодий майстер сцени, який представляє прогресивний і насичений творчий контент.

Павло Осіков – засновник унікального театру одного актора «AVE» у Кривому Розі. Подібних театрів в Україні всього три. Ті, хто наважився взяти на себе таку відповідальність, працюють за п’ятьох: треба бути режисером, сценаристом, постановником, декоратором, актором. 

Творчий неспокій

Павло Осіков народився у 1989 році у Ростовській області. З 1990 року проживає у м. Кривий Ріг. Закінчив магістратуру з економічної кібернетики, проте завжди мріяв стати актором. Ще змалку Павлові подобалося виступати на шкільній сцені, писати вірші та декламувати їх. Творча натура та неординарність написання римованих текстів пізніше переростуть в унікальний проєкт. 

У 25 років Павло випустив дві збірки поезії – «Думки Невідомого» та «Вікно душі моєї», в яких розкривав теми, що його бентежили: патріотизм, соціальна несправедливість і проблеми внутрішнього світу людини. 

Виступаючи на сцені філармонії у м. Кропивницький, Павло отримує Гран-Прі. Це була перша перемога та визнання публіки. Пізніше відбулися численні виступи на конкурсних фестивалях, де авторські пісенні твори також були відзначені високими нагородами. Проте, Павлові здалося, що на сцені мало стояти з мікрофоном, співати або читати вірші… Так з’явилась ідея створити повномасштабне «дійство», яке тримало б глядача протягом години в атмосфері самозаглиблення та пізнання… 

 

Досвід за кордоном

У 2018-му Павло Осіков та команда акторів з Кривого Рогу вирушила за межі України, щоб показати постановку «Птахи» («The Birds») на центральній площі Вроцлава. За 6 днів перформери представили 32 вистави! Була виконана величезна колективна робота. Польські глядачі були вражені. Вуличний спектакль майже на цілий тиждень став незвичайною «прикрасою» для ринкової площі міста. Серед глядачів були не тільки жителі Польщі, але і Чехії, Італії, Англії, Швеції та Німеччини. Через тиждень актори повернулися до рідного міста. Але неймовірні враження від проєкту «The Birds» залишилися на довгий час!

Тет-а-тет із глядачем

У липні 2016 року Павло Осіков представляє свою першу виставу «Індіанці. Сєня. Чорний джип» на квартирнику в себе вдома. Вистава мала неабиякий успіх. Не зупиняючись на досягнутому, молодий актор пішов далі. Вистави у Києві, Дніпропетровську, Кам’янському та інших містах поступово підкорювали глядача. Через пару років театр отримав назву «AVE» та вже базувався на малій сцені Криворізького міського театру ім. Т.Г. Шевченка. У 2019 році Павло Осіков вразив глядачів у Дніпрі на театральному фестивалі «Театральна сесія» виставою про індіанців і отримав нагороду за кращий авторський сценарій.

Протягом 2018–2020 років автор презентував вистави «Індіанці. Сєня. Чорний джип» (протистояння духовних і матеріальних цінностей людини на її життєвій дорозі), «Півметра над рівнем підлоги» (роздуми про маленького хлопчика, якого не розуміють дорослі), «Червоний Крокодил» (символ захисту дітей! Дитячий садок, вихователь і довга розмова з глядачем про дітей…),  «Невідомі знаменитості»,  «Паперове серце» (концерт-вистава, присвячена темі кохання). Усі вистави мовою оригіналу. 

 «Із творчістю Павла я знайома дуже давно. Запрошення прийти на черговий театральний перформанс я прийняла одразу. Що казати, якщо на його творчості зростають мої діти! Моєму сину 21 рік, він відвідував кожен перформанс театру одного актора «AVE». Доньці 12, а років з восьми ми разом приходимо на спектаклі Павла», – поділилась враженням глядачка Оксана Латанська. 

 

 

Як вам таке?

Особливість театру полягає в тому, що кожна вистава базується на поетично-драматичних поемах, які автор пише сам. Унікальний метод донесення думки до глядачів змушує затамовувати подих останніх та після закінчення вистави переосмислювати побачене ще кілька днів (а то і тижнів). Незважаючи на те, що на сцені Павло виступає один, за лаштунками працює ціла команда, без допомоги якої неможлива реалізація будь-якого спектаклю!

Існує ще один нереалізований театральний проєкт, дедлайн якого припав саме на довготривалий карантин. Вистава «Поміж Євою та Землею» чекає свого виходу на сцену. Це буде вже шоста вистава в арсеналі театру одного актора «AVE».

Чергову славу театральний талант Павла Осікова отримав у 2020 році завдяки зйомкам нового випуску «Вдома краще» від улюбленого мільйонами тревел-шоу «Орел і Решка». Ведучий Женя Синельников зазвичай дізнавався у криворіжців, які місця можна відвідати. Однією із зупинок зйомочної команди став епатажний екстрим-театр «ШуМ» Павла Осікова в Кочубеївських штольнях. Екстрим-програма, скелелазання і дуже своєрідний і ефектний театр вразили медійних гостей міста. 

 «Ідея зробити щось незвичайне та екстремальне виникла в нашому колективі досить давно. Відомий карантин дозволив нам зосередитися на новому проєкті, в результаті чого і з'явився «ШуМ». Печера – це тільки старт, в планах безліч об'єктів і постановок. Ми будемо намагатися попрацювати в різних куточках Кривого Рогу», – розповів Павло Осіков.

Після успіху «печерної» вистави з’являється ідея створити спектакль на декілька персонажів. До театру «ШуМ» приєднуються ще троє професійних акторів: Анна Габрись, Сергій Сафрончик, Анна Брикнер  і режисер Олена Аракелян. «Три хороших дівчини» глядач побачив у стрілецькому тирі, що було символічно. Адже актори стріляли не кулями, а словами. І попадання було точно в ціль – внутрішнє «Я» кожного.

 

Незважаючи на те, що сценарій написав Павло, у спектаклі є слова з відомої пісні, яка стала основою задумки сценарію. «Три хороших девочки»:

Три хороших девочки – Люба, Надя, Верочка
Все мертвы! Их убили! Мы при этом были.
Видели, как они кричали, но молчали,
Несмотря на то, что знали, что прольётся кровь.
Первой умерла Любовь – из них самая милая
Девочка-красавица, она всем нравилась.
Как же плавилась жизнь страхом в её глазах.
Пусть ей будет хорошо на небесах!
Следующим мёртвым телом стала Вера,
Та, которая своим теплом всех согреть хотела,
Помогала каждому, кто чувствовал себя плохо.
Из неё особенно жестоко выбивали душу.
А последней умерла Надежда, никогда прежде
Я не видел, чтобы человек так долго умирал,
Будто тот, кто брал её душу в себе сомневался,
Может лучше если б этот смех веселый продолжался…

5 причин

Лідер театру одного актора «AVE» й екстрим-театру «ШуМ» звертається до глядача та впевнено називає 5 причин, чому варто сходити в театр: 
1. Побачити новий формат театрального простору. 
2. Театр виховує (а не розважає)!!! Театр виховує глядача, пробуджує в людях кращі почуття і вчить вічних істин добра. Той, хто любить театр по справжньому, завжди забирає з нього запас мудрості й доброти.
3. Особисто взяти участь у розвитку театру.
4. Зручно! Комфортно! Близько!
5. Знову побачитися!

У липні 2021 року театр «AVE» відсвяткував першу ювілейну дату – 5 років на сцені Кривого Рогу! Але це не вершина досягнень для театру одного актору. Попереду було багато цікавих ідей, сміливих експериментів та перфоменси за межами Кривого Рогу. Але…

 

Війна

24 лютого 2022 року змінилося не тільки театральне життя, але й життя всієї країни. Розгублення перших годин змінилося на бажання діяти, реагувати. Тому й Театр одного актора у ці складні часи продовжив свою діяльність у новому форматі – на кв.ARTi, тобто обладнаній під театральне мистецтво квартирі. Тематика моно-вистав зараз перейшла у площину самоідентичності. Актор і режисер Павло Осіков пропонує глядачам 12 серій монологів, в яких автор вистав порушує болючі питання сьогодення: війни, сім'ї, моралі, взаємовідносин, патріотизму.

Театр не обмежується лише творчими процесами. Команда проводить  волонтерську діяльність на допомогу ЗСУ, проявляючи таким чином активну громадянську позицію. 

 

Фото запозичено з сайту : 
http://krivbass.city/news/view/perfomans-v-stile-quotmono-quot-v-krivom-roge-otkryvaetsya-novyj-teatr-odnogo-aktera
http://krivbass.city/news/view/peshhernyj-e-ksperiment-v-krivom-roge-rodilsya-novyj-teatr-shum

Наталя Шушняєва
Бібліографія:

Крамаренко Н. Спектакль в … пещере Кочубеевских штолень // Домашняя газета.– 2020.– 9 сентября.– (№37).– С. 32.
Миза О. Людина-театр – Павло Осіков // Червоний гірник.– 2019.– 5 грудня.– (№90).– С. 20.
***
Крамаренко О. Пещерный эксперимент: в Кривом Роге родился новый театр «ШуМ» [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://krivbass.city/news/view/peshhernyj-e-ksperiment-v-krivom-roge-rodilsya-novyj-teatr-shum.– Назва з екрану.
Крамаренко О. Театр «ШуМ»: криворожские артисты снова выйдут на уникальную сцену [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://krivbass.city/news/view/teatr-shum-krivorozhskie-artisty-snova-vyjdut-na-unikalnuyu-stsenu .– Назва з екрану.
Криворожане на«ШуМели»: наш театр отметили на Всеукраинском фестивале в Краматорске [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://rudana.com.ua/ru/tags/krivorozhskiy-teatr-shum.– Назва з екрану.
Криворожский певец стал победителем «Фабрики талантов» [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://krnews.ua/news/56619 .– Назва з екрану.
Покоряли Европу: уличный театр «The Birds» из Кривого Рога гастролировал в Польше [Електронний ресурс].– Режим доступу : https://one.kr.ua/news/16243.– Назва з екрану.
Постановка Театра одного актера и две поэтессы из Кривого Рога взяли призовые места на музыкально-поэтическом фестивале в Одессе [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://one.kr.ua/news/22622 .– Назва з екрану.
Як пройшла вистава «Індіанці, Сєня, Чорний джип»? [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://nikopol-art.com.ua/art-gazeta/na-scene-goroda/9412-yak-proyshla-vistava-ndanc-syenya-chorniy-dzhip.html.– Назва з екрану.
Створено: 15.05.2023
Редакція від 15.05.2023